Алберт Рамос елиминира Анди Мъри след първа победа над актуалния №1 в света

MONTE-CARLO ROLEX MASTERS, III кръг
Анди Мъри – Алберт Рамос 6-2 2-6 5-7

Алберт Рамос поднесе най-голямата изненада до момента на Мастърса в Монте Карло, отстранявайки световния №1 и водач в схемата Анди Мъри след трисетов успех с 2-6 6-2 7-5. Така 24-ият в ранглистата постигна най-голямата победа в кариерата си, след като преди мача никога не бе успявал да се наложи над актуалния №1 в света.

Мачът започна много интересно, а Рамос на два пъти наваксваше изоставане от пробиви при 0-2 и 1-3, но след втория брейк не успя повече да вземе гейм.

Във втория сет испанецът се успокои и беше много убедителен в своите сервис геймове. Той не загуби нито една точка в първите си три подавания, като успя да осъществи и ранен пробив. Стабилната му игра се увенча с втори брейк за 5-2 след 80 минути на корта. Мъри се представи много неубедително в седмия гейм, в който изостана с 15-40 и още на първия брейкбол на съперника заби в мрежата наглед рутинен форхенд.

При 2-5 Анди най-накрая успя да притисне съперника и негов уинър от бекхенд профуча край испанеца за 40-40. Световният №1 обаче така и не съумя да се добере до брейкбол и да намери противодействие на Рамос в този сет и резултатът бе изравнен след час и 25 минути след началото.

Но най-интересното тепърва предстоеше, след като Рамос взе победата по невероятен сценарий. И отметна не само първата победа над №1, а още две значими неща…

Испанецът сам прекъсна добрата си серия с гейм, изпълнен с грешки, в който бе пробит за 0-2 в решителния сет. Мъри затвърди безпроблемно и при 3-0 се доближи до четвъртфиналите. Рамос направи двойна грешка за 0-30, след което изкара форхенд за 0-40 и беше пробит за втори път, което изглеждаше, че предопределя изхода на срещата.

Последва обаче сериозно отпускане от страна на световния №1, който позволи двата пробива да бъдат заличени и сред кратката пауза Рамос сервираше за 4-4.

Испанецът изостана с 0-30, но намери сервиса си и удържа подаването си. Ситуацията се повтори в гейма на Мъри, а при 0-30 с малко помощ от мрежата Рамос матира световния лидер, за да си осигури три скрити мачбола.

Анди обаче неведнъж е попадал в подобна ситуация и е оцелявал, както успя да го стори и този път. Той заличи трите възможности, след което с неспасяема къса взе авантаж и последва отличен сервис, приключвайки гейма за 5-4.

Рамос отказваше да се предаде, а нервността в играта на Мъри му донесе нови неприятности, когато изкара бекхенд в аут за 15-40 в 11-ия гейм и нови два скрити мачбола за световния №24. Последва нова грешка – този път от форхенд и испанецът си осигури шанса да сервира за първа победа над актуалния №1 в световната ранглиста.

При 30-30 Рамос показа железни нерви и дочака грешка на Анди за първия си мачбол. Мъри обаче го отрази с атака на мрежата. При втората си възможност обаче той не сбърка и елиминира световния лидер. На четвъртфиналите Рамос ще се изправи срещу Марин Чилич, който надделя в два сета над Томаш Бердих – 6-2 7-6(0).

Това ще е първият му четвъртфинал на турнир от категория ATP 1000 и за първи път успя да се измъкне след 0-4 в решителния сет.