Анди Мъри е кралят на 2016-а!

BARCLAYS ATP WORLD TOUR FINALS, финал
Анди Мъри – Новак Джокович 6-3 6-4

Анди Мъри е кралят на 2016-а! Шотландецът приключи феноменалната си година по феноменален начин – победа над Новак Джокович с 6-3 6-4 на финала на заключителния Мастърс на ATP за сезона.

Така Мъри, който за последно загуби в тура на четвъртфиналите на US Open преди повече от два месеца, не остави никакво съмнение кой е законодателят на мъжкия тенис в момента.

Анди нито за миг не изпусна инициативата, а от минута на минута нервността смазваше Джокович и изходът на мача бе повече от логичен.

Сърбинът взе с лекота първите си два сервис гейма, но след това играта му се разпадна. Ноле заби форхенд в мрежата за 30-40 в шестия гейм и Мъри имаше първа точка за пробив. Последва продължително разиграване, в което нервите на британеца не издържаха и се стигна до дюс. Шотландецът обаче веднага след това стигна до нова възможност, но пак не успя и след няколко равенства Джокович удържа подаването си.

Неприятностите за сърбина обаче тепърва предстояха и в осмия гейм Мъри си осигури нова възможност за брейк и с изключителен форхенд по обратния диагонал принуди Ноле да сгреши – 5-3. Сърбинът не успя да притисне съперника за връщане на брейка и след като Анди стигна до 40-15 и два сетбола, последва нова грешка от ракетата на Ноле и първата част приключи след 46 минути.

Инерцията на шотландеца продължи и на старта на втория сет. Джокович се добра до дюс от 15-40, след което отрази и трети брейкбол, но напрежението в крайна сметка взе връх и при четвъртия капитулира. Анди не само затвърди, но и малко по-късно проби отново за 4-1.

Новак обаче нямаше намерение да се предава – изля цялата си агресия, за да върне единия пробив, след което с гейм за учебник се доближи до 3-4. Световните лидери на тениса си размениха по още един гейм и при 5-4 в своя полза Мъри застана на линията да сервира за короната.

С ас Мъри стигна до 30-0 и бе на две точки от победата, но Джокович изравни. Сърбинът пресили лоб, който излезе в аут и Анди имаше шампионска точка. Новак остана в мача, но веднага след това беше безпомощен при бомба от сервис на британеца, която му даде втора възможност за спечелването на срещата. С уинър от форхенд по обратния диагонал Джокера възстанови равенството. От третия път обаче най-накрая Анди успя!