Аржентина е първият полуфиналист в Купа „Дейвис“, след като Делбонис прекърши Фонини

Аржентина е първият полуфиналист в Купа "Дейвис", след като Делбонис прекърши Фонини

Купа „Дейвис“, Световна група, четвъртфинал

Италия – Аржентина 1-3

Фабио Фонини – Федерико Делбонис 4-6 5-7 6-3 5-7

Отборът на Аржентина за пореден път се доказа като един от най-коравите тимове в Купа „Дейвис“, след като южноамериканците, водени от капитана им Даниел Орсаник, успяха да отстранят Италия като гости в град Пезаро. Решителна се оказа победата на Федерико Делбонис, който успя да се справи в тежък двубой с колоритния Фабио Фонини с резултат 6-4 7-5 3-6 7-5.

Още в петък нещата не започнаха добре за италианците. Проливен дъжд не позволи мачовете да стартират навреме, а когато времето се оправи, Андреас Сепи загуби от Делбонис в четири сета. Вторият мач на единично бе отложен за неделя – в него Фонини се наложи убедително над Хуан Монако, но по-късно Хуан Мартин дел Потро напомни за класата си и с партньор Гуидо Пея бившият шампион на US Open спечели срещу Фонини и Паоло Лоренци битката на двойки в драматични пет сета.

В днешния ден надеждите на домакините бяха техните най-силни ракети да намерят формата си на единично и да обърнат сблъсъка. Фонини обаче не успяваше да покаже играта си от мача с Монако и изостана с 0-2 сета срещу Делбонис, а двубоят бе изпълнен с дълги и красиви разигравания върху бавната землена настилка.

Ракета №1 на Италия започна да демонстрира любимите си технични отигравания в сет №3 и след като го спечели с 6-3, обратът изглеждаше възможен.

Пред наелектризираната публика Фонини проби и поведе с 5-3 гейма в четвъртия сет. Тогава обаче ръката му се скова, а кондинционни проблеми също започнаха да го измъчват. Делбонис спечели три поредни гейма и стигна до сервис за мача.

Последният гейм бе дълъг, Фонини се справяше отлично в защита и стигна до дюс. Движението му обаче бе затруднено и той допускаше твърде много грешки от бекхенд. С една финална комбинация къса топка-лоб, аржентинецът стигна до победата и класира страната си на полуфинал.