Австралия се завърна в Световната група на Купа „Дейвис“

Австралия се завърна в Световната група на Купа „Дейвис“ след категоричен успех над Словакия с 3-0 победи в Сидни. В двубоя на двойки Сам Грот и Джон Пийрс се наложиха над Андрей Мартин и Игор Зеленай с 6-4 6-2 6-7(3) 7-6(2) и гарантираха мястото на страната си в най-елитната дивизия на надпреварата.

Ник Кирьос и Бърнард Томич бяха свършили задачата си на сингъл още в петък, след като и двамата не загубиха дори сет в откриващите сблъсъци.

Грот и Пийрс играеха за първи път заедно в турнира и трябваше да преодолеят разочарованието от изпуснат мачбол още в третия сет, за да стигнат до победата след два часа и 21 минути.

Австралийците доминираха на начален удар и загубиха само 18 точки в сервис геймовете си за цялата среща, а противниците им не успяха да се доберат дори до един-единствен брейкбол.

Първите два сета бяха спечелени с общо три пробива, но при 6-5 в третата част Мартин и Зеленай отразиха мачбол, а впоследствие отмъкнаха сета в тайбрек.

Четвъртият сет също бе напрегнат и мина през тайбрек, но с подкрепата на капитана си Лейтън Хюит домакините все пак се добраха до успеха.

Победата е особено сладка за Грот, който преживя разочароваща петсетова загуба през миналата година, когато двамата с Хюит се изправиха срещу Анди и Джейми Мъри в полуфинал в Глазгоу.

Австралийците не са печелили Купа „Дейвис“ от 2003 г., а противникът им за първи кръг ще стане известен във вторник, когато е жребият в Лондон.