Бекер пред Виландер: През 2016-а трябваше да напомня на Джокович защо е започнал да играе тенис

Бекер пред Виландер: През 2016-а трябваше да напомня на Джокович защо е започнал да играе тенис

Бившите номер едно в световния тенис и настоящи експерти на Евроспорт Матс Виландер и Борис Бекер разговаряха в предаването „В почивката“ за причините германецът никога да не покори Ролан Гарос, за срещите помежду им на корта и с какво Бекер успя да помогне на Джокович да спечели Откритото първенство на Франция през 2016 г.

Матс Виландер: Борис, благодаря ти много за разговора. Как си?

Борис Бекер: Щастлив, че отново съм в Париж и имам възможност да работя за Евроспорт от другата страна на корта. През последните 3 години бях на корта, в ролята си на треньор. Там обстановката е различна и съм щастлив, че имам малко повече време за разговор с теб.

Матс Виландер: Връщам те към 1984 г., когато дебютира на Ролан Гарос в юношеския турнир. На следващата година вече бе в основната схема и победи Витас Герулайтис в първи кръг. Имаше ли представа, че през 1985 г. Макенроу, Лендъл, Конърс и аз бяхме Топ 4? Как се почувства на такъв турнир сред толкова много шампиони? Беше ли те страх?

Борис Бекер: Аз бях на 17! Казват, че тогава човек е невинно млад. Нямам представа, ако трябва да съм честен. Бях щастлив, че съм в основната схема и вече бях на 35 – 40-о място в света. Бях част от големите в известен смисъл. Естествено, познавах теб и останалите състезатели, но, когато си на 17 години, се вълнуваш повече от собствената си игра и от очакванията за нея. Играх срещу Витас – един от най-невероятните състезатели в тениса, на централния корт. Моят първи мач беше на „Филип Шатрие“ и това ме притесняваше повече, отколкото опонента ми! Мисля, че го победих в четири сета.

Матс Виландер: Във втория кръг ти игра с бивш шампион в турнира. Аз спечелих през 1982 г., бях на финал през 1983 г., на четвъртфинал през 1984 г. Ти се изправи срещу специалист на клея, спомняш ли си каква беше нагласата ти?

Борис Бекер: Бях част от тренировъчната група на Йон Цириак и тренирах с Вилас и Льоконт. Йон ми каза: „Това е най-добрият играч на клей. Това е много добра проверка за теб, която ще ти покаже колко далеч си стигнал. Дори и сега да не ми вярваш, след мача ще знаеш върху какво трябва да работиш“. Бях 17-годишен и се чувствах все едно знам всичко и няма какво да науча. Какъв беше резултата?

Матс Виландер: Резултатът беше 6-3 6-2 6-1!

Борис Бекер: Това е доста добър урок! (смее се)

Матс Виландер: На Ролан Гарос имаше 3 полуфинала. През 1987 г. загуби от мен, от Стефан Едберг през 1989 г. и от Агаси през 1991 г. Колко важен за теб бе Ролан Гарос, след като спечели откритите първенства на САЩ, Австралия и Великобритания? Фокусира ли се по-специално върху този турнир?

Борис Бекер: Всъщност не. Може би причината е, че за мен сезонът на клей продължаваше 4-6 седмици. Не отделях достатъчно време и не бях достатъчно отдаден да подобря играта си, за да бъда по-добре подготвен за Ролан Гарос. През 90-те се опитвах да се нагодя към твоята игра и тази на Андре Агаси, но не бях много добър от основната линия. Имах чувството, че всичко свършва за четири седмици и ако нямам добри резултати – следваше сезонът на трева. Това беше нагласата ми и сега я намирам за погрешна. На всеки друг терен печелиш мач или турнир, като имаш повече уинъри. На клей, и специално на Ролан Гарос, печелиш, като правиш по-малко грешки. А аз не съм такъв. На клей трябва да надтичаш опонента си, да го надхитриш. Със сигурност, трябва да правиш точки, но играта прилича на шах, трябва да поставиш опонента си в позиция да сгреши. Моята нагласа обаче беше да печеля точки, исках да излизам от бекхенд на мрежата и да завършвам с воле. Настройката ми беше погрешна, но това все пак съм аз.

Матс Виландер: Започна да тренираш Джокович и му помогна по невероятен начин. Най-важното е, че с твоя подкрепа той спечели Ролан Гарос. Как му помогна да бие на клей?

Борис Бекер: Знаеш ли, нещата са много различни, когато си на 20–25 години. Когато бях на 25, в хода на мача изобщо не правех това, което преди мача беше ясно, че трябва да направя. Когато си на 50, разбираш нещата по-добре. Докато работех с Новак, видях това, което прави отлично и нещата, в които не е чак толкова добър. Затова работехме над различната нагласа, стратегия и позиция на корта. Трябваше да му напомня, че клея е нещо съвсем различно – това е настилката, на която трябва да започнеш да удряш топката. И ако има една настилка, на която да се чувства като у дома си, то това е клеят, не тревата или твърдите кортове. Напомнях му защо там е започнал да играе тенис и мисля, че отключих нещо в съзнанието му. Накарах го да се отпусне и да осъзнае, че ако играе с Анди Мъри на финала, има само един играч, който трябва да спечели и това е Новак.

Мачовете от настоящото издание на Откритото първенство на Франция се излъчват по Евроспорт 1 и Евроспорт 2.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH