Бердих сложи край на „цирка“ на Кирьос в Мелбърн

Australian Open, III кръг
Томаш Бердих – Ник Кирьос 6-3 6-4 1-6 6-4

Томаш Бердих сложи край на участието на местния любимец Ник Кирьос в тазгодишния Australian Open с 6-3 6-4 1-6 6-4 в мач на противоположностите. Чехът може да е доволен от солидното си представяне в комбинация със сдържано поведение на корта, докато в играта на младока имаше спадове и изригвания, отношението му към съдията на стола и феновете беше меко казано неприемливо.

Бердих рано смълча трибуните с пробив за 3-1 в откриващия сет, който гарнира с мощни сервиси и също толкова стабилни удари от основната линия. Чехът скоростно затвърди на нула и единствено в следващото си подаване трябваше да спаси два брейкбола, но се справи с лекота и приключи сета с 6-3.

Световният №6 отново издебна момента за атака и във втория сет, когато стигна до 0-40 и превърна втората си възможност в брейк за 4-3. Бердих се насочваше към комфортна преднина от два сета, но Кирьос се погрижи на корта да има „фойерверки“. Ник удържа подаването си за 4-5 и вместо просто да се насочи към стола за почивка, той се нахвърли с викове върху съдията на стол: „Човече, добре ли си?! Добре ли си?! От трибуните се чува музика, докато играем!“

Съперникът му седеше безмълвно в стола си, а австралиецът размени реплики и хора с публиката. „Това е цирк!“, крещеше 20-годишният младок към феновете. Бердих не се впечатли и със сервис гейм на 15 фиксира резултат 6-3 6-4 на таблото с бекхенд уинър по правата.

Кирьос обаче беше подготвил още едно изригване след почивката, но този път не само на думи. Австралиецът чувствително вдигна оборотите и поведе с 5-0 гейма. В следващото подаване на чеха, Ник наелектризира още повече трибуните като пласира форхенд уинър със 170 км/ч. Бердих взе почетен гейм, но сетът отиде в австралийския лагер с 6-1.

Световният №6 се добра до 15-40 при 3-2 гейма в негова полза, само че Кирьос отвърна с два аса и още две прекрасни волета, за да остане в мача. Бердих обаче беше подготвил най-добрите си ретури за десетия гейм, когато неутрализира сервисите на съперника и с два гръмотевични уинъра стигна до 0-40. Кирьос спаси първия мачпойнт, но при втория отново не пласира първи начален удар.

Ник тръгна към мрежата, а съдията го попита, дали ще иска намеса на „ястребовото око“. Австралиецът отново отговори твърде неуважително: „Човече, остави ме на мира!“ Кирьос реши да не оспорва решението, след което допусна двойна грешка и се сбогува с турнира. Бердих пък продължава срещу Роберто Баутиста Агут, който изхвърли Марин Чилич с 6-4 7-6(5) 7-5.