Бердих взе сет, но после само проследи отблизо шоуто на Долгополов в Ню Йорк

US Open, II кръг
Томаш Бердих – Александър Долгополов 6-4 1-6 6-7(5) 2-6

Александър Долгополов изигра един от най-силните си мачове на US Open и не само достави страхотно шоу за публиката, но и отстрани от пътя си световният сериозен съперник като Томаш Бердих с 4-6 6-1 7-6(5) 6-2.

Въпреки че повече от 40 места разделяха Бердих и Долгополов в световната ранглиста, сблъсъкът им в Ню Йорк изглеждаше абсолютно непредвидим и още началните минути на мача го доказаха. Украинецът се хвърли в атака още в първото подаване на съперника, но пропиля три брейкбола, след което Бердих го проби на нула. Този брейк се оказа достатъчен за световния №18 да прати първия сет на сметката с 6-3.

Долгополов обаче заигра петзвезден тенис след почивката, а непредвидимите му удари и специфичният ритъм в стила му объркаха и откровено изнервиха Бердих. Чехът нямаше и много време да се отдава на емоциите си, защото само след 29 минути вторият сет вече бе история – 6-1 за Долго.

Световният №18 реагира в самото начало на третата част, когато проби за 2-0, но веднага загуби сервиса си и спорът трябваше да се реши в тайбрек. Бердих не се придвижваше на достатъчно високо ниво през целия трети сет и явно изпитваше болки, което до известна степен му попречи в тези решаващи мигове.

Долгополов пък се откъсна в резултата с 6-3 точки, но чехът не се отказа и отрази първия сетбол с прекрасно излизане на мрежата, докато вторият остана в историята след безрасъден форхенд на украинеца, който излетя далеч в аут. Още една прекрасно подготвена атака към мрежата от страна на Бердих намали резултата до 5-6, но Томаш не успя да вкара първия си сервис в следващото разиграване. Долгополов атакува втория му начален удар с качествен ретур, след което си спечели точката с изключително изненадваща и нестандартно изиграна къса топка.

Бердих извика физиотерапевта в паузата между сетовете заради болки в гърба, но това не даде положителен ефект, защото в четвъртата част Долгополов продължи да е по-креативният от двамата тенисисти и показа по-голямо желание за победа, подплатено със солидни тенис аргументи. Украинецът проби на два пъти и затвори мача с 6-2, а в трети кръг ще се изправи срещу Виктор Троицки, който отстрани Стефано Травалия със 7-6(6) 7-5 6-0.