Безапелационен Мъри триумфира с втора титла на Уимбълдън в кариерата си

Уимбълдън, финал
Анди Мъри – Милош Раонич 6-4 7-6(3) 7-6(2)

Анди Мъри бе безапелационен във финала на Уимбълдън и спечели втора титла на „свещената трева“ и общо трета в турнири от Големия Шлем в кариерата си след успех над Милош Раонич с 6-4 7-6(3) 7-6(2).

Още в гейм №3 Раонич имаше затруднения на сервис, след като допусна две непредизвикани грешки от бекхенд. Канадецът отрази брейкбол с рисков втори начален удар, последван от мощен форхенд по диагонала, и в крайна сметка се справи с този ранен тест.

В първите минути на срещата Милош не се притесняваше да играе сервис-воле, като той залагаше на вариация с кик и слайс на начален удар, за да не може противникът му да разчита само на блок ретур.

При 3-3 Мъри пласира великолепен минаващ удар от бекхенд по диагонала и достигна до ситуация 15-40 на сервис на опонента си. Първият шанс бе спасен от Раонич с помощта на слайса, но при втория брейкбол Милош сбърка форхенд воле и изостана рано във финала.

В следващия гейм канадецът рискуваше ретурите си, когато имаше възможност да играе на втори сервис, но успя да стигне само до дюс и с две бързи точки Мъри поведе с 5-3.

Плашещото за по-младия претендент бе, че съперникът му в тези мигове успяваше да разчете немалко от началните му удари и да връща топката в корта. В гейм №9 Раонич отново бе под напрежение при 15-30, но пласира първия си ас в мача и с хладнокръвна игра се измъкна.

При 5-4 Мъри сервира за сета и загуби първата точка след ретур от форхенд по правата, който напомни за играта на канадеца при победата срещу Федерер в петък. Британецът обаче без видими затруднения взе следващите четири точки благодарение и на навременни излизания към мрежата и записа първия сет в сметката си.

В откриващия гейм на втората част Раонич пак изостана с 15-30 след поредица от качествени ретури на шотландеца. Канадецът рискува на няколко пъти втория си сервис и допусна двойна грешка при дюс, което доведе до нов брейкбол за Мъри, но този път шампионът от 2013 г. сбърка лесен форхенд. Милош положи сериозни усилия, както от дъното на корта, така и на мрежата в следващите две точки и все пак записа гейма в своя актив.

След това измъкване на Раонич и двамата започнаха да взимат подаванията си по-бързо. Мъри печелеше над 85% от точките при вкаран първи сервис, а канадецът започна да стои малко по-солидно от дъното на корта.

При 3-3 представителят на домакините пласира минаващи удари №4 и №5 от началото на финала и стигна до точка за пробив, но изпусна труден пасинг шот от бекхенд по правата и с нова порция сервиси с около 139 мили в час и един подсечен със 116, Милош този път спечели тилдъновия седми гейм.

Раонич спечели зрелищна точка с помощта на филето на мрежата в осмия гейм и се случи нещо, което почти не бяхме виждали от началото на турнира – Иван Лендъл се усмихна. Все пак британецът си взе подаването на тридесет и отново изравни – 4-4.

В гейм №9 Милош пласира най-бързия сервис изобщо в турнира – 147 мили в час, и то в тялото на съперника си. Мъри обаче не само го върна, но и пласира неспасяем минаващ удар от бекхенд по диагонала. След още чудеса в защита и един отразен смаш по отскочила топка, Анди получи общо два брейкбола в гейма. При първия сбърка рутинен слайс от бекхенд, а при втория не уцели чисто топката, след като Раонич натисна с форхенд. До пробив не се стигна и канадецът пак поведе – 5-4.

Двамата нямаха повече проблеми на сервис и дойде време за тайбрек. Раонич направи непростима грешка от бекхенд слайс при топка, паднала на Т-то, и допусна минипробив още в първата точка.

При 3-1 Мъри отрази още един смаш и с минаващ удар от форхенд постигна двоен минипробив. Резултатът беше увеличен на 5-1 след уинър от бекхенд по правата.

Сервисът на Милош му помогна да намали резултата до 3-6, но след майсторски начален удар на линията британецът дръпна решително с 2-0 сета.

Мъри изпусна вече подобен аванс по-рано в турнира срещу Джо-Вилфрид Цонга, когато му се наложи да играе пета част, но за разлика от Раонич, французинът седеше равностойно от дъното на корта още от началните минути на онзи четвъртфинал.

При 2-1 в третия сет двукратният шампион в турнири от Големия Шлем отново показа страхотна игра в защита и стигна до 15-30, но този път канадецът се справи авторитетно в близост до мрежата и изравни.

В гейм №5 сякаш от нищото се стигна до първите две точки за пробив за Раонич от началото на мача след убийствен ретур от форхенд по обратния диагонал. Мъри използва обаче сечения си сервис и след стабилна игра отрази възможностите и обърна гейма.

В следващите минути двамата доминираха на начален удар и логично дойде ред за нов тайбрек. Световният №2 отново достигна до минипробив още в самото начало след пореден минаващ удар от бекхенд по диагонала. Удар с рамката на ракетата на Раонич доведе до аванс от 3-0 за шампиона от 2013 г.

Шотландецът сякаш бе запазил най-доброто от себе си за този тайбрек и след печеливш удар от форхенд по обратния диагонал поведе с 5-0. Още един великолепен форхенд доведе до трети минипробив и решителна преднина от 6-1 точки. Раонич спаси първия мачбол със смела атака към мрежата, но в следващата точка Мъри натисна с форхенд и триумфира с титлата след 2 часа и 47 минути игра.