Безпощаден Цонга не остави шансове на Симон. Ще спори с Кирьос за място на финала в Марсилия

Open 13 Provence, 1/4-финал

Джо-Вилфрид Цонга – Жил Симон 6-4 6-1

Джо-Вилфрид Цонга несъмнено се намира в превъзходна форма и го доказа за пореден път срещу сънародника си Жил Симон, когото победи 6-4 6-1 в 1/4-финален мач на турнира в Марсилия.

Вторият в основната заби 8 аса в срещата, спечели 73% от точките на първи сервис и 79% на втори, отрази 3/3 брейкбола, като взе всичките си сервис геймове. Бе солиден, агресивен и имаше готов отговор във всяка ситуация, с което направи победата си да изглежда лесна.

Цонга не даде точка на 23-ия в света в първите два гейма, в които подаваше. В шестия му се наложи да спасява два брейкбола, което му даде ясен сигнал, че място за отпускане няма. Веднага след това световният №11 проби за 4-3 и бе крачка по-близо до спечелването на сета.

В ключов десети гейм Цонга изостана 30-40 на свое подаване, но не трепна на брейкбола, като пращаше агресивни форхенди, докато Симон не сбърка – дюс. Следващите две точки бяха за французина с по-висок ранкинг, който тепърва навлизаше в ритъм – 6-4.

След почивката Цонга стана плашещо ефективен и безкомпромисен на корта. Дръпна 2-0, но вече бе мотивиран да сложи точка на спора възможно най-бързо.

Жил Симон съвсем не се представяше зле, но просто не намираше слаб компонент в играта на съперника, който да атакува. При 0-4 той отрази три скрити мачбола, с което спаси и „геврека“, но неизбежното се случи – 1-6.

За място на финала Джо-Вилфирд Цонга ще играе с Ник Кирьос, който в първия мач от сингъл програмата за петък победи Норберт Гомбош 6-3 6-3