Блестящ Гофен изравни за Белгия във финала на Купа „Дейвис“

Купа „Дейвис“, финал
Белгия – Франция 2-2

Давид Гофен – Джо-Вилфрид Цонга 7-6(5) 6-3 6-2

Давид Гофен за пореден път затвърди отличната си форма в края на сезона и надигра Джо-Вилфрид Цонга със 7-6(5) 6-3 6-2. в мач от финала на Купа „Дейвис“ между Белгия и Франция в Лил. Така първата ракета на гостите изравни за своите и резултатът е 2-2 победи.

Цонга откри двубоя с ас, а впоследствие и с гейм на 0. В следващата част пък изпусна шанс да постигне ранен брейк. В осмия гейм на мача, французинът направи добър лоб, който му осигури нова точка за пробив. Последва дълго разиграване, но белгиецът отново не се пречупи. Цонга си издейства нов шанс, но Гофен за пореден път показа железни нерви. Брилянтен минаващ удар кацна точно преди крайната линия – нов брейкбол, отново спасен. Нов минаващ, нова точка за пробив, нов непоклатим Гофен, нов дюс. Белгиецът най-после успя да се измъкне от хватката на съперника си и затвори подаването си – 4-4.

Събитията продължиха да се развиват по идентичен начин до 6-5 – бързи сервис геймове за Цонга, който записа 5 аса и загуби едва 6 точки, когато бе на начален удар и все толкова трудни подавания за белгиеца. В 12-ия гейм Гофен пропиля аванс от 40-15 и трябваше да премине през 3 нови дюса и дори да спаси шестия брейкбол в мача, преди да вкара сета в тайбрек.

Решаващият гейм започна с размяна на минипробиви, която бе прекъсната от Давид – 2-1. Именно от него бе нанесен следващия удар още в следващото разиграване – Цонга не успя да се справи с поредното постепенно излизане на мрежата на противника си, но за сметка на това отвърна светкавично и изравни за 3-3. Двамата продължаваха да показват изключително високо ниво на тенис, независимо от голямото напрежение и залога на срещата. Първи до сетбол се добра Гофен при 6-5 и не изпусна възможността – мощен ретур по правата сложи край на частта, продължила 75 минути.

Световният №7 спаси брейкбол в третия гейм от втория сет, а постепенно се стабилизира. В осмата част първата ракета на гостите поведе 40-15 от посрещане и се възползва от втория брейкбол – 4-2.

До края Гофен бе безгрешен в подаванията си и авансът му стана по-голям – 6-3.

Гофен наложи контрола си над развръзката в мача, след като проби за 2-1 в третия сет, а после затвърди. Белгийският тенисист покачи на 4-1 с двоен брейк, а после извади гейм от 0-40, за да направи 5-1.

Положението за Цонга стана още по-сложно, след като световният №15 се изправи пред два поредни мачбола в седмата част, но успя да се измъкне. Последната дума обаче имаше Гофен – 6-2.