Братята Мъри спечелиха мача на двойки и доближиха Великобритания на победа от титлата в Купа „Дейвис“

Братята Мъри спечелиха мача на двойки и доближиха Великобритания на победа от титлата в Купа "Дейвис"

Анди Мъри и Джейми Мъри победиха Давид Гофен и Стив Дарси с 6-4 4-6 6-3 6-2 в третия мач от финала на Купа „Дейвис“ между Великобритания и Белгия, който се провежда в зала Flanders Expo в Гент и предложи на 13-те хиляди зрители по трибуните агресия, пропуснати шансове, красиви отигравания и здрава битка.

Така Великобритания поведе с 2-1 победи и се нуждае от само още един успех, за да вдигне стокилограмовия трофей. По първоначална заявка Кимер Копеянс трябваше да играе в тази среща, но час преди нейното начало капитанът на Белгия Йохан ван Херк заложи на 16-ия в ранглистата на сингъл.

За мачовете на сингъл в неделния ден са заявени Давид Гофен – Анди Мъри и Рубен Бемелманс – Кайл Едмънд, а началото им е 14:00 часа българско време. В първия ден от финала Давид Гофен направи обрат срещу за Кайл Едмънд с 3-6 1-6 6-2 6-1 6-0, а след това Анди Мъри изравни резултата след 6-2 6-3 7-5 над Рубен Бемелманс.

Мачът започна с равностойна игра, като в деветия гейм шотландците спасиха брейкпойнт, а след това на свой реди притиснаха съперниците си. След аут от смаш на Дарси, те стигнаха до сетбол – Анди спечели при размяната на волета на мрежата и братята затвориха първия сет с 6-4 и пробив в последния момент.

Домакините обаче не се поддадоха на разочарованието, като в същото време се заредиха от виковете и енергията на хората в залата, за да се възползват от третия брейкбол в третия сет. Под погледа на Ким Клайстерс те спасиха точка за пробив и поведоха с 4-2 и след 6-4 изравниха частите.

Третият сет започна като повторение на втория – белгийците поведоха с брейк за 2-1. Този път обаче британците стигнаха до моментален рибрейк и отнеха аванса на съперниците си. Те се възползваха от момента и поведоха с 4-2 след три поредни гейма, а в деветия гейм взеха сета при втория сетбол.

В четвъртия сет братята Мъри пробиха за 2-1, а в четвъртия гейм спасиха седем брейкбола, за да поведат с 3-1. С още един пробив шотландците дръпнаха с 5-2 и си спечелиха правото да сервират за мача. На сервис застана Джейми, а отличните изяви на Анди на мрежата помогнаха на Великобритания да се доближи до една победа от първа титла след 1936-а.