Чилич бе тестван максимално от Зверев, но все пак достигна финала в Базел

Swiss Indoors, 1/2 финал

Марин Чилич – Миша Зверев 4-6 7-5 6-3

Марин Чилич бе тестван максимално от Миша Зверев, но хърватинът все пак намери пътя към победата и финала в Базел с резултат 4-6 7-5 6-3

Мачът започна с доминация на сервис до 2-2 гейма, когато Зверев изигра няколко образцови ретура и получи ситуация 15-40. Още първият брейкбол бе реализиран с летящ минаващ удар от форхенд на германеца.

До края на сета Зверев контролираше събитията на корта благодарение на агресивния си стил сервис-воле и пробивът аванс се оказа напълно достатъчен за успеха с 6-4.

И двамата продължиха с убедителното ниво на начален удар до 4-4 във втората част, когато левичарят на няколко пъти използва позабравената тактика „chip and charge“ и получи три поредни скрити мачбола. Чилич спаси първите два с асове, а при третия пласира минаващ удар от бекхенд върху линията – дюс. Хърватинът затвори подаването си без повече драма и психологическото предимство вече бе на негова страна.

Както можеше да се очаква, Зверев показа колебания в следващия гейм и изостана с 0-30, но Чилич не натисна достатъчно и равенството бе възстановено – 5-5.

Световният №72 отново показа вдъхновяваща игра в близост до мрежата и с технично стоп воле от бекхенд достигна до нов скрит мачбол в следващия гейм. Хърватинът обаче пак се спаси с минаващ удар, този път от форхенд, и си осигури минимум тайбрек при 6-5.

До дълъг гейм така и не се стигна, след като Чилич размина на няколко пъти своя опонент и спечели маратонския гейм №12, а с това и сета със 7-5.

Видимо поумореният Зверев, който трябваше да мине през квалификациите, не се предаде в решителната част и достигна до брейкбол при 2-2, но намери рамката на ракетата при опит за агресивен форхенд. Чилич отново се измъкна от критичната ситуация и поведе с 3-2.

С поредица мощни бекхенди хърватинът на свой ред получи ситуация 0-40 в следващия гейм, но Зверев игра смело и отказа да предаде подаването си – 3-3.

Все пак неизбежното се случи минути по-късно – Чилич отново достигна до 0-40 и реализира брейка с умела атака към мрежата, завършена с рутинно бекхенд воле. Бившият шампион от US Open поведе с 5-3 гейма и предстоеше да сервира за победата.

Последното подаване на хърватина също не мина без драма – Зверев демонстрира изключителна бързина и отново имаше въможност на пробив, но опитният Чилич успя да обърне гейма и сложи точка на спора след повече от два часа битка.

Негов съперник на финала ще бъде Кей Нишикори.