Чилич остави Хърватия в играта след чист успех над Иснър

Купа „Дейвис“, Световна група, четвъртфинал

САЩ – Хърватия 2-2

Джон Иснър – Марин Чилич 6-7(9) 3-6 4-6

Двубоят между САЩ и Хърватия за Купа „Дейвис“ ще се реши в пети сблъсък, след като Марин Чилич се справи лесно със съпротивата на Джон Иснър и го победи със 7-6(9) 6-3 6-4.

Американците изглеждаха близо до победа с 3-0, след като спечелиха двата мача на сингъл в петък, а очакванията бяха почти непобедимите в този турнир братя Брайън да довършат нещата на двойки в събота. Тандемът Чилич-Додиг обаче постигна изненадваща победа в четири сета и остави живи шансовете на хърватите.

Балансът между двамата противници днес бе стряскащ – 5-0 победи за Марин, включително две срещи в турнири от Големия Шлем. И в днешния двубой се доказа, че Чилич е един от най-неудобните противници за Иснър и има психологическото предимство, когато двамата са един срещу друг на корта.

Първият сет в мача бе най-оспорван и равностоен. В него двамата доминираха на сервис и логично се стигна до тайбрек. Чилич направи първия решителен удар при 4-4, когато постигна минипробив след образцов ретур от бекхенд по правата.

Американецът обаче контрира с добра игра в защита и минаващ удар от бекхенд, който предизвика грешка на волето, и резултатът отново бе изравнен – 5-5.

При 8-8 хърватинът отново спечели точка на ретур след дълго разиграване и печеливш удар от форхенд по обратния диагонал. Чилич обаче не успя да приключи със сета на собствен сервис след груба грешка от форхенд и имахме ново изравняване – 9-9.

При 10-9 в своя полза бившият шампион на US Open отново стигна до разиграване и умело натисна бекхенда на опонента си, което му донесе победата в първата част.

Още в този първи сет се виждаше, че Чилич успява да пласира доста ретури в корта, но не достатъчно дълбоко, за да постигне решителен пробив. Това се промени още в началото на втората част, когато възпитаникът на Горан Иванишевич стигна до 0-40 и три брейкбола, но Иснър се спаси с гръмотевични сервиси.

Все пак в гейм №8 пробивът най-после бе постигнат и без много затруднения хърватинът спечели частта с 6-3 гейма.

Чилич допусна обрат от 0-2 сета срещу Джак Сок в петък, а също и срещу Роджър Федерер на четвъртфинала на Уимбълдън и преди днешния мач заяви, че ще направи всичко възможно да запази фокуса си, ако отново стигне до подобен аванс. Точно това се случи в третата част. Хърватинът проби в деветия гейм и повече не погледна назад, с което изходът от този четвъртфинал е в ръцете на Джак Сок и Борна Чорич, излизащи един срещу друг в последния мач.

Американците не са играли на полуфинал от 2012 г., хърватите – от 2009 г. Опонентът им в тази фаза на надпреварата ще бъде Франция.