Чилич преклони глава пред Шварцман. Долната половина от схемата стана непредсказуема

US Open, III кръг
Марин Чилич – Диего Шварцман 6-4 5-7 5-7 4-6

Марин Чилич приключи участието си на US Open след поражение 6-4 5-7 5-7 4-6 от Диего Шварцман в среща от III кръг на надпреварата. Отпадането на хърватина, който заради отказването на Анди Мъри оглави долната половина от схемата, означава, че в тази част няма тенисист, който е играл финал на турнир от Големия шлем.

Световният №7 първи показа колебание, като още във втория си сервис гейм предостави общо три брейкбола на съперника, но успя да се спаси – 2-1. От далеч по-сложна ситуация се измъкна Шварцман в следващата част, когато първо заличи пасив от 0-40, а после нови два брейкбола преди да изравни – 2-2.

Марин нанесе решителния си удар в сета, когато проби за 4-2 и му остана задачата да затвърди. В седмия гейм хърватинът изостана 0-30 в подаването си, но с форхенд уинър и грешка на съперника стигна до 30-30. В следващото разиграване Чилич изтласка с форхендите си аржентинеца далеч зад основната линия и Шварцман сгреши бекхенд, а на геймбола завърши атака на мрежата – 5-2.

Чилич сервираше за сета при 5-3, но въобще не стигна до сетбол и предаде подаването си – 5-4. В десетия гейм обаче спечели бекхенд дуел по диагонала при 30-15, а после реализира точката за приключване на частта – 6-4.

До 2-2 след подновяването на играта подаващите нямаха неприятности. Хърватинът обаче изостана 0-40 в петия гейм и не се измъкна. Световният №33 затвърди, а в осмия гейм заличи пасив от 15-40 преди да затвори подаването си – 5-3. В следващия гейм Шварман изпусна сетбол от посрещане.

При 5-4 аржентинецът сервираше за изравняване на сетовете, но усложни задачата си, след като изостана 15-40. Диего отрази първата точка за рибрейк, но на втората пресили бекхенд по диагонала и паритетът се върна – 5-5. Бързо обаче поправи грешката си и  взе следващите две части – 7-5.

schwartzman

Третият сет се превърна в игра на нерви, ритъмът и на двамата се наруши драстично и въпросът бе кой по-малко ще сбърка. До 2-2 двамата си размениха по брейк. А после и по още един до осмия гейм – 4-4. Това даде началото на нова серия от пробиви, която продължи до единадесетия гейм. При 6-5 Шварцман имаше лукса да сложи край на поредицата и да затвори частта и се справи – 7-5.

Аржентинският тенисист посегна към победата, когато проби за 3-2 в четвъртия сет. В следващия гейм при 40-30 Диего бе в екстремно дефанзивна позиция и целият корт бе оголен, но Чилич пресили форхенд – 4-2.

В седмия гейм Марин изостана 0-30 и направи двойна грешка. Навакса до дюс, но с два бекхенда с рамка тотално се срина – 2-5. При този резултат Шварцман пропусна да затвори срещата на свой сервис, но имаше нова възможност при 5-4 и след сериозни трудности я реализира.