Чилич се нуждаеше от 6 мачбола, но все пак повали Гофен и подпечата билета си за Лондон

BNP Paribas Masters, осминафинал
Марин Чилич – Давид Гофен 6-3 7-6(9)

Марин Чилич определено позволи напрежението да го завладее в определени периоди от днешния осминафинал на BNP Paribas Masters, но при шестия мачбол все пак успя да изтръгне победата срещу Давид Гофен с 6-3 7-6(9). С успеха в този наистина качествен сблъсък, хърватинът се превърна в седмия сигурен участник във финалния Мастърс на ATP в Лондон, а фаворит за последното свободно място в момента е Доминик Тийм.

Гофен също бе в надпреварата преди двубоя в Париж, а и вече имаше две чисти победи над Чилич в рамките на този сезон. Днес обаче, въпреки прекрасното си движение по корта, белгиецът бе твърде пасивен в подхода си към мача и агресията в ударите на Чилич му осигури контрол върху по-голямата част от важните разигравания.

Двамата съперници си размениха по един пробив в началните три гейма, а последва ужасно дълго и изтощително подаване на Гофен, в което Чилич най-накрая се добра до брейкбол и го реализира за 3-1. В ударите на хърватина на моменти отчетливо се усещаше стегнатост и припряност и той допусна рибрейк за 3-4, само че веднага проби отново и приключи сета с 6-3.

Играта вървеше равностойно и с предимство за сервиращите се след почивката, докато Чилич отново не се пропука във втората половина от сета. Той допусна пробив за 3-5, но пък Гофен също не успя да запази концентрация и предаде подаването си на нула. Истински решаващият момент за белгиеца дойде при 5-5 гейма, когато той трябваше да спасява скрит мачбол на втори сервис. Гофен отново подходи умно, но отново крайно дефанзивно, като отвори на Чилич възможност за атака по диагонала от форхенд, само че хърватинът пропусна линията.

Стигна се до тайбрек, в който бомбардирът от сервис се откъсна с 6-3 точки и при първия мачбол имаше кристално чист шанс да сложи край на спора, но необяснимо как, намери начин да прати абсолютно протоколно воле в мрежата. Форхендът изневери на Чилич още няколко пъти в следващите минути и той пропусна общо 5 мачбола, редувайки зрелищни уинъри с леки грешки.

Гофен също не намираше начин да затвори сета и се стигна до мачбол №6, при който белгиецът капитулира след удар с рамката на ракетата. Чилич пък очаква на четвъртфинал Новак Джокович или Григор Димитров.