Дали контузиите не са червената лампа за промени в календара?

Дали контузиите не са червената лампа за промени в календара?

След година, в която видяхме възраждането на Рафаел Надал и Роджър Федерер в комбинация с многобройни контузии на някои от другите водещи играчи, е време да се помисли дали не е нужно да се внесат промени в календара на ATP.

Анди Мъри и Новак Джокович бяха принудени да пропуснат втората половина на сезона, а Стан Вавринка, Милош Ронич и Кей Нишикори също напуснаха кортовете на по-късен етап през кампанията.

Федерер прибави нови две титли от Големия шлем във витрината си и загуби само 5 мача през сезона, придържайки се стриктно към предварително изготвена съкратена програма и пропускайки целия сезон на клей, за да минимизира шансовете за контузии, и да си осигури повече време за възстановяване и почивка.

Президентът на ATP Крис Кърмоуд, който пое поста през 2013 г., говори обширно пред Sky Sports и заяви, че в Асоциацията ще обърнат сериозно внимание на травмите през завършилия сезон.

Той обаче не смята, че контузиите ще се превърнат в тенденция и определи годината, като „най-необичайната, на която сме ставали свидетели“.

„Най-странната година, която сме имали, е комбинация от установените правила и програми, преди да встъпя в длъжност. Като системата, която дава възможност на по-възрастните играчи да играят три Мастърс турнира по-малко, ако изпълнят определени критерии. Това, което се постигна, е да се дава шанс на тенисистите да играят до по-напреднала възраст, което бе и първоначалното намерение.

Но това, което не виждат хората, е, че тези по-възрастни играчи се контузват по-често. Сега идва въпросът – дали е по-добре Роджър да играе на 36 – със сигурност е хубаво за играта, но той ще редуцира все повече програмата си и ще играе във все по-малко мачове – или да има система за пълна ангажираност с риск за пренатоварване и контузии?

Смятам, че това бе първата година, в която толкова топ играчи бяха контузени. И най-странното е, че като цяло контузиите в тура спаднаха с 6%.

Трябва да се вгледаме в тези неща и вече огромен екип от медицински експерти обработват огромно количество данни. Какво причинява травмите? Дали това, че играчите не са предупредени и наясно от ранна възраст за особеностите на някои травми и разтежения? Дали е заради различните топки, или пък заради смяната на настилките?

Когато питате състезателите по тази тема, вероятно ще изтъкнат смяната на настилките като основния фактор за контузиите. И вместо да отбелязваме, че хардът се отразява най-зле на тялото, вероятно ще се отчита, че ако всички навсякъде играят на твърда настилка, контузиите ще намалеят. Но след това ще дойдат критиките за еднообразието на играта, различните стилове на различните играчи и различната скорост. Затова постоянно става въпрос за търсенето на баланс.

Моделът на Федерер с почивките е различен спрямо този на тенисистите, които наистина са контузени.

Да играеш, след което да прекъсваш, смятам, че е за играчи на 36, които достигат финали в Шлемовете и си осигуряват достатъчно точки, за да остават на върха в ранглистата. Този подход е подходящ за много малко тенисисти.

При контузиите е друго. Състезателите претърпяват операции, а след това рехабилитация. Не мисля, че техните случаи могат да се слагат в един кюп с този на Федерер.

Разглеждаме цялата програма в момента. Имаме 62 турнира по целия свят и календарът е много натоварен.

Най-важно е да се намери баланс, без да се преследва печалба. Европа и Щатите трябва да останат крайъгълните камъни, докато се проучват нови пазари.

Африка е едно от местата, на които искам да се спрем, защото е огромен континент. Но аз лично не бих организирал Мастърс в Кейптаун или Йоханесбург. Причината, поради която сериите „Мастърс“ работят толкова добре, е, че тенисистите са задължени да играят. Ако направиш задължителен турнир и играчите започнат да окапват заради контузии, не е особено приятно. Затова смятам, че 9 е перфектният брой“, завърши Кърмоуд.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH