Превъзходството на ветераните в съвременния тенис

Превъзходството на ветераните в съвременния тенис

В близкото минало често тенисисти печелеха титли от Големия Шлем още като тийнейджъри. Борис Бекер триумфира за първи път на Уимбълдън през 1985 г., когато бе на 17 години и 228 дни. Майкъл Ченг все още държи абсолютния рекорд – той бе само на 17 г. и 110 дни, когато се наложи над Стефан Едберг във финала на Ролан Гарос през 1989 г.

Пийт Сампрас спечели Откритото първенство на САЩ през 1990 г. на 19 г. и 29 дни, а на финала се наложи над противник, който е само няколко месеца по-възрастен от него – Андре Агаси. Матс Виландер и Бьорн Борг са други примери за шампиони в юношеска възраст.

Когато Роджър Федерер реализира мачбола срещу Марк Филипусис в двубоя за титлата на Уимбълдън през 2003 г., повечето специалисти бяха на мнение, че успехът е дошъл късно за швейцареца и талант като него е трябвало по-рано да открие сметката си. А Маестрото не бе навършил дори 22 години по това време.

В днешни дни нещата са коренно различни. В момента изглежда абсурдна идеята тенисист във все още тийнейджърска възраст да достигне дори до финал в турнир от Големия Шлем, какво остава за титла. Нещо повече, дори играчи на 24-25 години все още се смятат за неузрели. Всеизвестен факт е, че няма тенисист, роден след Новак Джокович, който да е печелил турнир от серията „Мастърс“. Като се има предвид, че сърбинът е на почти 30 г. и че надпреварите от тази категория са цели десет на брой всеки сезон, тази статистика звучи стряскащо.

В турнирите от Големия Шлем нещата са малко по-оптимистични – Марин Чилич и Хуан Мартин дел Потро са по-млади от Джокович и успяха да се разпишат по веднъж в Ню Йорк. Но и двамата посочени са родени през 1988 г. и са по-близо до границата от 30 г., отколкото до младежка възраст.

Напоследък много често, коментаторите обявяват по време на даден турнир, че е поставен рекорд за най-висока средна възраст на четвъртфиналисти/полуфиналисти/финалисти. Тази седмица е поредният пример как възрастта на победителите в ATP надпреварите непрекъснато се вдига.

Фелисиано Лопес на 34 години спечели първа титла на червени кортове в кариерата си в Гщаад. Неговият набор Паоло Лоренци пък триумфира за първи път на ниво АТР изобщо в кариерата си, след като се справи с Николос Басилашвили на финала в Китцбюел.

Малко по-късно тази вечер 37-годишният Иво Карлович ще се опита да грабне втора титла в рамките на две последователни седмици. Хърватинът спечели в Нюпорт, където с Жил Мюлер изиграха „70-годишен“ финал, а сега достигна до сблъсъка за титлата и във Вашингтон – турнир от категория АТР 500. Доктор Иво е много по-близо като поколение до Сампрас и Агаси, отколкото до хора като Григор Димитров, Доминик Тийм, Милош Раонич и Александър Зверев.

В Умаг фаворит в днешния финал е Фабио Фонини, който след няколко месеца също ще навърши 30 г. Спокойно може да  погледнем и женския турнир в Станфорд, където Винъс Уилямс на 36-годишна възраст излиза за титлата срещу Джоана Конта. Американката бе много близо и до пореден финал на Уимбълдън по-рано през месеца. Ако се бе справила с Анджелик Кербер, общата възраст на двете финалистки щеше да бъде 70 години.

Каква е причината за това? На първо място, промените в настилките, ракетите и кордажите през последните години направиха така, че в момента се играе почти изцяло тенис от основната линия и дългите разигравания преобладават. Затова физическата подготовка и издръжливостта са от особено значение, а за тенисисти на по 17-18 години е трудно да издържат на натоварванията в седем мача във формат 3 от 5 сета.

На второ място, медицината непрекъснато напредва и води до по-голямо дълголетие на спортистите. Методите за възстановяване днес безспорно са по-ефективни, отколкото тези през 90-те години например.

Последно, не можем да пропуснем факта, че някои тенисисти от новата генерация просто не успяват да направят решителната крачка към върха. Очакваше се много от играчи като Бърнард Томич, Райън Харисън, Джак Сок, а в списъка можем да включим и българина Григор Димитров, но за момента те не се реализирали пълния си потенциал, въпреки вече солидната си спортна възраст. Милош Раонич и Кей Нишикори сякаш са най-близо до мечтания пробив, но засега силите им стигнаха само за няколко финала в турнирите от Големия Шлем и от серията „Мастърс“.

Остава само да наблюдаваме колко дълго ще продължи доминацията на ветераните и дали младото поколение ще успее в близко бъдеще да ги свали от върха.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH