Доминик Тийм спечели битката на младите таланти

Ролан Гарос, III кръг
Доминик Тийм – Александър Зверев 6-7(4) 6-3 6-3 6-3

След като миналата седмица Доминик Тийм спечели финала в Ница срещу Александър Зверев, днес той отново победи германеца с 6:7(4) 6:3 6:3 6:3. Така 22-годишният австриец си осигури осминафинал срещу Марсел Гранойерс, който се класира за тази фаза на турнира без игра, след оттеглянето на Рафаел Надал.

Тийм показа, че ще разчита повече на ретура си, след като спечели жребия и избра да посреща. Тактиката му проработи в първото разиграване, но това не попречи на Зверев да спечели подаването си без проблеми. Същото стори и австриецът в своя сервис гейм. В следващите осем гейма нито един от съперниците не стигна до точка за пробив.

При 5:5 обаче, макар че до този момент печелеше подаванията си малко по-лесно, Зверев допусна изоставане с 0:40. Тогава германецът се концентрира и с три силни сервиса успя да стигне до 40:40. След това обаче изкара форхенд в аут и се наложи отново да разчита на отличен сервис, за да спаси четвъртия брейкпойнт. Драматичният гейм с нова възможност за пробив, два пъти се стигна и до намеса на съдийката на стола след спорни отсъждания на лайнсмените.

При седмото равенство обаче Тийм направи непредизвикана грешка, а после изкара и ретур в аут. Така Зверев поведе с 6:5. Съперникът му обаче взе подаването си на нула и вкара сета в тайбрейк. В решаващата част германецът сервира първи, спечели си точката, а след това взе два мини брейка. Тийм записа първата си точка за 1:4. При 6:4 за Зверев, австриецът изкара бекхенд в аут след дълго разиграване и първият сет отиде на сметката на най-младия тенисист в топ 50.

Тийм започна втория сет с три бързи точки за 40:0 при свой сервис, но последваха и три грешки, сред които една двойна. Все пак 15-ият в света успя да спечели подаването си, а след това и да вземе това на съперника си на нула. Германецът обаче веднага върна пробива и после изравни за 2:2. Радостта му обаче не продължи дълго, защото следващите три гейма отидоха при Тийм, който затвори сета с 6:3.

Зверев се възползва от правото си да напусне корта, върна се освежен и спечели първия гейм на третия сет на нула. Подемът в играта му осигури и две възможности за пробив. Тийм обаче не само не се пропука при свой сервис, а успя и да пробие германеца за 2:1. Двамата взеха следващите си подавания. При 3:2 Зверев изпусна две възможности да върне пробива и третият сет завърши като втория – 6:3 за Тийм.

Австриецът започна четвъртия сет със самочувствие и бързо спечели първия си сервис-гейм. Същото направи и Зверев, но силите му стигнаха дотук и той загуби следващото си подаване. При 4:2 Тийм срещна известни затруднения, но спечели гейма. Зверев също удържа сервиса и принуди австриеца да сервира за мача. Той го направи по най-добрия начин – без да загуби точка.