Багдатис обърна Лопес и ще играе с Вавринка на финала в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, 1/2-финал
Фелисиано Лопес – Маркос Багдатис 6-3 6-7(1) 1-6

Маркос Багдатис спечели битката на тениса от „старата школа“ с Фелисиано Лопес и след 3-6 7-6(1) 6-1 се класира за финала на Dubai Duty Free Tennis Championships, където ще играе със Стан Вавринка. Кипърецът ще опита да спечели пета титла в кариерата си и първа от 2010-а насам. Вавринка води с 5-0 победи в мачовете с Багдатис, като за последно играха през 2014-а в Куинс Клъб.

В петия гейм след форхенд в аут световният №57 стигна до брейкбол – с хубав сервис и отлично воле на мрежата шестият поставен го отрази, последва форхенд уинър по диагонала и след още една успешна атака напред спечели подаването си.

В осмия гейм испанецът поведе с 15-40 и с отличен ретур, за който 30-годишният кипърец не беше готов, поведе с пробив. При 5-3 той сервираше за сета, поведе с 40-0, допусна грешка от форхенд, след което показа добра защита, но въпреки тичането точката бе за десничаря, който в миналия кръг завъртя „геврек“ на носителя на две титли през сезона Роберто Баутиста Агут.

Въпреки това Лопес приключи гейма и сета още със следващата точка. В първия сет световният №24 завърши с 11 уинъра и 9 непредизвикани грешки, а Багдатис имаше само 37% вкаран първи сервис.

Кипърецът проби още в първия сервис гейм на съперника си във втората част след сгрешено воле на испанеца. Маркос подложи на разстрел от близко разстояние левичаря, след което го размина за 40-30, а малко по-късно затвърди за 3-0.

С експресен гейм на нула, който според таймера на турнира бе 28 секунди, Лопес показа намеренията си, а малко по-късно изравни за 3-3 и спечели подаването на 30-годишния си съперник за 4-3. Багдатис обаче не се предаде и изравни с брейк на свой ред.

Така се стигна до тайбрек, в който Багдатис набързо поведе с два минибрейка и 3-0 точки, а при 6-0 стигна до шест поредни сетбола. След бекхенд в аут на Лопес приключи дългият гейм (7-1 т).

В решителния сет кипърецът поведе с пробив за 2-1, затвърди и с още един брейк си осигури аванс от 4-1. Това съвсем сломи съпротивата на испанеца, който още веднъж предаде подаването и загуби мача след два часа игра.