Бердих отстрани Баутиста Агут и за шеста поредна година е на ¼-финал

Australian Open, осминафинал

Томаш Бердих – Роберто Баутиста Агут 4-6 6-4 6-3 1-6 6-3

Томаш Бердих спечели петсетовата драма с Роберто Баутиста Агут в осминафинална среща на Autsralian Open с 4-6 6-4 6-3 1-6 6-3 и се класира за Топ 8 на турнира за шеста поредна година. Там световният №6 ще срещне Роджър Федерер или Давид Гофен.

Испанецът поведе с ключов пробив в петия гейм на първия сет, като се възползва от третия си брейкпойнт, но това се оказа напълно достатъчно за частта. Втората част вървеше без пробиви до 4-5, когато испанецът сервираше за изравняване на геймовете, Бердих опита да притисне съперника си, имаше два сетбола – при втория чехът направи отличен ретур, а след показа добри реакции и техника в близост до мрежата и изравни сетовете.

В четвъртия гейм шестият в света пропусна седем възможности за пробив, но не се поддаде на разочарованието – след това спечели своя сервис гейм, отново взе първите три точки при сервис на испанеца и най-накрая успя да пробие и спечели сета с 6-3.

В четвъртия сет обаче настъпи сериозен спад в играта на чеха, световният №21 проби за 2-0, спаси шест брейкпойнта в петия гейм, след което отново проби и с 6-1 изравни сетовете.

В решителната пета част Бердих, който през последните девет години е бил поставен на всички турнири от Шлема, проби за 3-1, с още един брейк дръпна с 5-1, но не успя да затвори мача при свой сервис. При 5-3 чехът отново сервираше за мача – поведе с 40-0, но сбърка от форхенд. При следващия мачбол вече успя, като сложи край на мача, продължил 3 часа и 20 минути.

„Днес беше голямо предизвикателство, Роберто е страхотен играч, много е напреднал през последните 12 месеца.“, заяви след срещата полуфиналистът от 2014-а и 2015-а.