Чорич и Монтанес се класираха на 1/2-финалите в Маракеш

Grand Prix Hassan II, 1/4-финали
Борна Чорич – Пол-Анри Матьо 6-7(6) 6-3 6-4

Младият талант Борна Чорич се наложи над опитния Пол-Анри Матьо с 6-7(6) 6-3 6-4 в четвъртфинална среща от турнира от категория 250 на ATP Grand Prix Hassan II и на полуфинал ще играе с топ поставения Гийермо Гарсия-Лопес или осмия в схемата Иржи Весели.

Чорич, който се класира за третия кръг без да е изиграл и един мач, след като почива на старта в Маракеш, а във втория кръг Симоне Болели се отказа, поведе с пробив за 2-1, но не можа да затвърди. Така се стигна до тайбрек, в който французинът спечели с 8-6 точки.

Във втория сет ключов бе пробива на третия поставен за 4-2, след което се стигна до решителен сет. В него шампионът от този турнир от 2007-а, когато се провеждаше в Казабланка, оцеля в много труден откриващ гейм, спасявайки пет брейкпойнта. В седмия гейм 19-годишният хърватин поведе с 0-40, показа отлична игра в защита, след което опитът за къса топка на французина не се получи.

При 5-4 Чорич сервираше за мача – той започна с ас, но след това не можа да отиграе паднала ниско топка на мрежата. Хърватинът поведе с 30-15, печелейки хубаво разиграване от дъното на корта.  При втория мач Чорич приключи срещата, продължила над три часа. Хърватинът завърши с 12 аса и 72% спечелени точки на първи сервис, като допусна само един пробив в срещата.

Алберт Монтанес разочарова Факундо Банис, който в предишния кръг бе отстранил втория в схемата Жоао Соуса, и след успех с 6-1 7-5 се класира за полуфиналите в Маракеш. Сега 35-годишният испанец остава да научи името на съперника си, а това ще е или седмият поставен Пабло Карено-Буста, или четвъртият в схемата Федерико Делбонис.

Монтанес започна солидно мача, като проби за 2-1, след което не даде нов гейм на аржентинеца до края на сета. Втората част бе по-оспорвана – испанецът поведе с брейк и 3-1, но загуби аванса си в деветия гейм. В 11-ия гейм 26-годишният левичар сервираше за оставане в мача, но се пропука и отпадна на четвъртфинала в Маракеш.