Кирьос не даде шанс на Чилич и спечели титлата в Марсилия

Open 13 Provence, финал
Марин Чилич – Ник Кирьос 2-6 6-7(3)

Ник Кирьос подходи изключително концентрирано и агресивно и не остави шансове на Марин Чилич, като го победи с 6-2 7-6(3) и спечели титлата на Open 13 Provence в Марсилия. Това е първа кариерна ATP титла за 20-годишния австралиец, който играеше за втори път на финал след Ещорил 2015 . Хърватинът пък остава с 14 трофея, а последният му е от Москва 2015.

Кирьос, който в предишните мачове отстрани Ришар Гаске на четвъртфинала и Томаш Бердих на полуфинала, започна пределно концентриран и подложи под напрежение съперника си от самото начало. Четвъртият поставен спаси три брейкбола в откриващия гейм, но при следващия си сервис гейм не издържа – при седмата точка за пробив в мача 20-годишният австралиец поведе с 2-1, а след това и затвърди.

В седмия гейм хърватинът изостана с 15-40, спаси единия брейкбол с ас, но след това не можа да върне в очертанията на полето бекхенд по диагонала на опонента си и световният №41 поведе с два брейка, а след това с бърз и убедителен сервис гейм приключи сета, в който вкара едва 47% първи сервис, но пласира 14 уинъра срещу само две непредизвикани грешки.

В третия гейм на втория сет Ник поведе с 30-40, но с успешно излизане на мрежата шампионът от US Open 2014 спаси брейкбола и след това спечели подаването си. В десетия гейм с форхенд уинър по диагонала със скорост от 143 км/ч Чилич стигна до брейкбол, но последваха два аса на Кирьос, който малко по-късно взе гейма.

Последваха два сервис гейма на нула за подаващите и се стигна до тайбрек. С ас на втори сервис Кирьос спечели точката си за 4-3, а след това след агресивен форхенд диагонал, който Чилич не можа да върне, стигна и до минипробив. При 6-3 Ник имаше мачбол и с ас сложи точка на двубоя.

Австралиецът завърши с 16 аса, 94% спечелени точки при първи сервис, 36 уинъра и 12 непредизвикани грешки. Чилич от своя страна направи 25 уинъра и 18 непредизвикани грешки.

Победителят получава 250 точки и € 106,175 от наградния фонд, за загубилия на финала остават 150 точки и € 55,920.