Контузеният Кирьос не остави шансове на Бердих и е на 1/2-финал

Dubai Duty Free Tennis Championships, ¼-финал
Томаш Бердих – Ник Кирьос 4-6 4-6

Въпреки че бе сериозно измъчван от болки в гърба, Ник Кирьос не остави шансове на Томаш Бердих, като го победи за втори път в рамките на една седмица – 6-4 6-4 в четвъртфинална среща от Dubai Duty Free Tennis Championships. Това беше трета среща между двамата в тура, трета през 2016-а. В Мелбърн спечели чехът, в Марсилия – Кирьос. На полуфинала негов съперник ще е Стан Вавринка или Филип Колшрайбер.

Мачът изобщо не започна като дербито, което се очакваше, а напротив – беше доста измъчено. Чехът стартира с двойна грешка и, въпреки че Кирьос очевидно изпитваше болки в гърба и движенията ми бяха ограничени, австралиецът притисна световния №7 с хубави ретури и поведе с пробив.

В следващия гейм шампионът от Марсилия изостана с 0-40, отрази общо четири брейкбола и затвърди. Кирьос задържа аванса си и в десетия гейм с разнообразна игра поведе с 40-0, но пропиля и трите поредни сетбола. При четвъртия обаче третият поставен изкара топката в аут.

Вторият сет вървеше без пробиви и без брейкболи. В деветия гейм Кирьос стигна до точка за пробив след форхенд в мрежата на Бердих. Кирьос влезе в разиграване при втория сервис на съперника си, но Бердих се спаси с уинър от форхенд по диагонала.С нова успешна къса младият австралиец стигна до нов скрит мачбол – този път с ретура си затрудни максимално седмия в света, който не можа да върне топката в игра.

При 5-4 световният №33 сервираше за мача – поведе с 40-15 и с десетия си ас в мача точка сложи на спора за по-малко от час и половина. Това е трета победа над играч от Топ 10 за Кирьос без загубен сет през последните две седмици.