Mъри завъртя геврек на Грот

Australian Open, II кръг
Анди Мъри – Сам Грот 6-0 6-4 6-1

Анди Мъри заяви преди мача със Сам Грот, че очаква трудно изпитание, но очевидно световният №2 се беше мобилизирал на максимум и не даде никакви шансове на 67-ия в света, като му нанесе доста болезнена загуба пред родна публика – 6-0 6-4 6-1.

Шотландецът отлично неутрализира агресивната тактика на Грот от сервис-мрежа с успешни ретури, прехвърлящи и минаващи удари, резервният план на австралиеца – Мъри да потегли към Великобритания за раждането на детето си, не можа да се осъществи и Анди продължава в третия кръг в Мелбърн след експресна победа. Там той ще играе с Жоао Соуса, който победи Сантяго Хиралдо 6-3 7-5 3-6 6-1.

Мъри спечели първия сет срещу австралийския тенисист с 6-0 за 30 минути игра. Първия си ас 193-сантиметровият представител на домакините, който държи рекорда за най-бърз сервис, отбеляза чак в началото на втория сет, но отново загуби подаването си. След това четирикратният финалист в Мелбърн поведе с 40-0 и след форхенд в мрежата на Грот записа девети пореден гейм в мача.

С ас от 227 км/ч Грот стигна до геймбол и с нова директна точка от начален удар спечели първи гейм в мача. Последва съживяване в играта на световния №67, който в седмия гейм стигна до брейкбол след размяна на удари от дъното на корта и след форхенд в аут на шотландеца събуди и публиката на Rod Laver Arena.

Ентусиазмът му обаче беше скоро попарен – Анди проби отново в десетия гейм и поведе с два сета на нула. Носителят на две титли от Големия шлем дръпна с 3-0 и в третия сет, а на Грот му оставаше да направи всичко възможно, за да спаси нулата в този сет. Още в следващия гейм той успя, но това се оказа и последният му гейм в мача.

При 5-1 шампионът с Великобритания от Купа „Дейвис“ сервираше за мача и ас приключи срещата след час и 30 минути на корта. Шотландецът завърши с 10 аса, 82% спечелени точки на първи сервис, спечели близо 1/3 от точките при ретури на първи сервис, пласира 35 уинъра и допсуна 11 непредизвикани грешки. Грот спечели 33% от точките си при втори сервис и успя едва при 15 от 46 излизания на мрежата.