Вавринка оцеля в драмата с Росол, Раонич с чиста победа на старта в Париж

Roland Garros, I кръг
Стан Вавринка – Лукаш Росол 4-6 6-1 3-6 6-3 6-4

Миналогодишният шампион Стан Вавринка бе притиснат до стената още в първия кръг на тазгодишното издание на Ролан Гарос, но швейцарецът показа характер и хубав тенис и в крайна сметка се пребори с Лукаш Росол за крайното 4-6 6-1 3-6 6-3 6-4.

Чехът, за когото не е нещо ново да поднася изненади срещу големи имена на турнири от Големия шлем, нанесе решителния си удар с пробив в четвъртия гейм и спечели първия сет.

Световният №4 изравни с два брейка за 3-1 и 5-1. В третия сет 59-ият в света проби за 2-0 и спечели и този сет. Във втория гейм на следващия сет Вавринка пропусна четири брейкбола, спаси два в петия, но прои на нула за 5-3, а при свой сервис прати мача в решителен пети сет. Той проби за 2-1, пропусна брейкбол, който можеше да му донесе и мача в деветия гейм, но при свой сервис приключи срещата, която продължи 3 часа и 11 минути.

В следващия кръг шампионът ще играе с Таро Даниел, който е във втория кръг след отказване на Мартин Клижан при резултат 3-6 4-6 7-5 6-4 3-0.

Осмият поставен Милош Раонич записа чиста победа над Янко Типсаревич с 6-3 6-2 7-6(5) и в  следващия кръг ще играе с Адриан Манарино, който се справи с Михаил Кукушкин с 6-4 2-6 6-2 6-4. Канадецът спечели първия сет с един пробив, с два – втория, а в третия поведе с 3-2, но допусна рибрейк в десетия гейм и се наложи да свърши работата си в тайбрек.

В крайна сметка Милош завърши с 10 аса, 5 двойни грешки, 41 уинъра и се възползва от 4 от общо 15 шанса за пробив. След мача Раонич, който е четвъртфиналист от 2014-а, а миналата година пропусна Ролан Гарос заради контузия, заяви, че се чувства силен физически.