Джокович е първият 1/2-финалист в Лондон след два тайбрека срещу Раонич

ATP World Tour Finals

Новак Джокович – Милош Раонич 7-6(6) 7-6(5)

Новак Джокович се справи със солидния Милош Раонич в мач, който можеше да отиде и в двете посоки. Сърбинът обаче бе по-ефективен в критичните моменти и надделя след два тайбрека – 7-6(6) 7-6(5). По този начин победителят е първият тенисист, който тази година се класира за полуфиналната фаза на надпреварата.

Както в първия си мач срещу Тийм, така и сега световният №2 влезе малко пасивно в срещата и затова трябваше да неутрализира берйкбол още в първия си сервис гейм, но свали напрежението от плещите си с ас, за да се добере до дюс. След това взе предимство, а форхенд в мрежата на Раонич в следващото разиграване донесе първия гейм на сърбина.

Милош Раонич светкавично изравни и пак притисна съперника на негово подаване благодарение на неспасяем ретур уинър при 30-15. Канадецът пропиля обаче двете точки за пробив и остави опонентът му да се измъкне.

Въпреки това играта му продължаваше да излъчва позитивизъм, а и взе първите си два сервис гейма за малко повече от 2 минути, докато на Джокович му отне над 5 мин. – 2-2.

С напредването на частта Новак влезе в ритъм и в осмия гейм демонстрира класа първо с прекрасен пасинг шот, а след това и с класните си защитни удари, които накараха Раонич да сбърка за 0-30. Канадският тенисис обаче нямаше да се даде толкова лесно и бързо направи обрат и материализира геймбола си с мощен ас – 4-4.

Канадецът така и не даде точка за пробив на съперника, а не достигна и до такава до края и тайбрекът трябваше да решава всичко.

Първият минибрейк дойде на сметката на Милош, след бекхенд в мрежата на съперника му, който бе максимално затруднен заради агресивния ретур на Раонич. Сърбинът обаче бързо навакса, а след като постави под напрежение опонента си, проби втори път за 4-3. Най-доброто предстоеше, а Ноле се превърна в същинска стена на основната линия. В най-критичния момент пък мерникът на канадеца отказа и той направи двойна грешка при 6-7.

След почивката Новак напомни за най-добрите си моменти от сезона и демонстрира познатия глад за победи. Материализира ранен брейк и затвърди за 2-0.

При 30-30 в четвъртия гейм обаче Раонич се добра до точка за връщане на брейка, след като смени ритъма със слайс, а после пласира лазерно насочен уинър, който кацна на линията. Нямаше нужда от втора покана и проби – 2-2.

Още в следващата част световният №2 постави на изпитание опонента си и достига до два брейкбола. В последвало по-дълго разиграване Раонич потърси печеливш удар по правата, но намери мрежата.

Този път Джокович безпроблемно затвърди с експресен сервис гейм и държеше съдбата в собствените си ръце. В осмия гейм сърбинът бе поставен в нова неудобна позиция, след като изостана 30-40 на свое подаване. Даде признаци и на изнервяне и сбърка – 4-4. Това вдъхнови Раонич, който видя, че световният №2 е изтървал инициативата, и започна отново да бомбардира от срвис, повеждайки 5-4.

Немислима грешка в единадесетия гейм донесе сетбол на Раонич, след като при 30-30 Ноле имаше видимо предимство в разиграването, излезе на мрежата и прати топката далеч в аут. Милош обаче не получи шанс да притисне опонента си и вторият сет щеше да бъде решен от тайбрек. Всичко приключи, след като при 6-7 канадският тенисист игра на втори сервис и прати топа в аут.