Федерер изнесе кратка тенис лекция на Надал и е четвъртфиналист в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, осминафинал
Роджър Федерер – Рафаел Надал 6-2 6-3

Роджър Федерер изнесе кратка 70-минутна тенис лекция на Рафаел Надал в 36-ото издание на тенис класиката и след категорично 6-2 6-3 вече е четвъртфиналист на BNP Paribas Open. Мачът на практика бе повторение на тазгодишния финал на Australian Open, само че в Индиън Уелс нямаше и помен от близо 4-часовата драма от двубоя за титлата, защото почти всичко в играта на Маестрото просто се получаваше с лекота и той дори успя да затвори мача с марков бекхенд уинър по правата.

Надал продължава да води убедително с 23-13 победи в директните мачове, но Федерер за първи път в 13-годишното им съперничество успява да вземе три поредни победи. Швейцарецът спечели през 2015-а на финала в Базел, през януари тази година дойде триумфът в Мелбърн, а сега и убедителният успех на Мастърса.

Както и на Australian Open, днес бекхендът на Роджър работеше прекрасно и още в откриващото подаване на Надал, швейцарецът пласира уинър по диагонала. Грешка от форхенд на Рафа означаваше брейкбол, при който Федерер буквално се нахвърли върху сервиса на съперника и откри мача с пробив. Матадора веднага получи шанс за рибрейк, който обаче Роджър заличи с мощен първи сервис и скоро поведе с 2-0.

Надал не успяваше да се разчете добре началния удар на съперника в тези минути и Маестрото комфортно поведе с 3-1. Нещо повече – Федерер стигна до нов брейкбол и този път дръпна спусъка с форхенд уинър по правата. До края на сета Роджър комфортно съхрани аванса си и го затвори с 6-2 за 36 минути.

Надал изглеждаше в прекрасна форма в предишните си два мача на Мастърса и се очакваше силна ответна реакция след почивката, само че прекрасният атакуващ тенис на Федерер днес просто не позволи на Рафа да разгърне играта си. Пореден ретур уинър от ракетата на Роджър му осигури брейбол за аванс от 2-1 гейма във втория сет и швейцарецът отново бе безпощаден с печеливш удар от форхенд по диагонала.

Надал изглеждаше абсолютно безпомощен в тези минути, докато Федерер си проправяше пък към четвъртфиналите с изключително зрелищна демонстрация на атакуващ тенис в най-чистата му форма. Роджър стигна до 5-3 гейма без да е отпуснал на съперника си нито един брейкбол във втория сет, осигури си два мачбола на сервис на Надал и още при първия сложи точка на спора с бекхенд ретур уинър в ъгъла на корта.

Федерер ще се изправи на четвъртфинал срещу прекрасно играещия Ник Кирьос, който по-рано днес отстрани Новак Джокович в два сета.