Федерер използва слабостите на Дел Потро и вече е на 1/8-финал в Маями

Miami Open, III кръг
Роджър Федерер – Хуан Мартин дел Потро 6-3 6-4

Роджър Федерер използва безупречно слабостите в играта на Хуан Мартин дел Потро и победи категорично аржентинеца с 6-3 6-4 в трети кръг на Miami Open. Швейцарецът разчиташе по прекрасен начин мощните сервиси на съперника си, а в ключовите моменти винаги фокусираше усилията си изцяло на бекхенда му и спечели победа №16 от общо 21 мача срещу Хуан Мартин за 81 минути.

Федерер откри мача с експресен гейм на нула, а след уинър по правата си осигури и брейкбол още в първото подаване на Дел Потро. Аржентинецът отне от скоростта на сервиса си и заложи на пласирането, а със същата тактика отрази и още един брейкбол – 1-1. Роджър постоянно държеше Дел Потро под напрежение р подаванията му и му позволи да спечели едва 56% от точките след първи сервис, което е почти нечувано нисък процент за бомбардира от начален удар.

Аржентинецът се върна от 15-40, за да направи резултата 3-3, но не успя да повтори мини подвига в следващия си гейм и изостана с 3-5 след непредизвикана грешка от форхенд. Именно серия от гръмотевични форхенди, всеки по-мощен от предишния, позволи на Дел Потро да поведе с 40-15 в подаването на Федерер, но швейцарецът скоростно заличи първите два брейкбола. Стигна се до трети, който Маестрото зачеркна с магически форхенд по външната страна на линията. В крайна сметка, швейцарецът спаси общо четири брейкбола, преди да успее да затвори сета с прекрасно маскирана къса топка.

Дел Потро притесни феновете си, взимайки медицински таймаут при 2-1 в негова полза след почивката, а физиотерапевтът се фокусира върху лявата му китка, която аржентинецът вече оперира на три пъти. Аржентинецът все пак продължи мача, но само че Федерер стигна до два брейкбола още в следващото му подаване. Швейцарецът изигра първия изцяло на уязвимия бекхенд на противника и дочака грешката, след което скоростно затвърди пробива за 4-2.

Хуан Мартин имаше своя брейкбол за връщане в битката при 3-4, но не успя да вкара ретур при втори сервис на Федерер. Швейцарецът не остави повече възможности на съперника си и затвори мача с 6-3 6-4.

Федерер ще се изправи на осминафинал срещу Роберто Баутиста Агут, който навакса сет пасив срещу мощно сервиращия Сам Куери и го победи с 3-6 6-2 6-3. Испанецът загуби само веднъж подаването си във втория и третия сет, но пък за сметка на това проби съперника цели пет пъти.