Федерер не изигра най-добрия си мач, но започна победно в Шанхай

SHANGHAI ROLEX MASTERS, II кръг
Роджър Федерер – Диего Шварцман 7-6(4) 6-4

Роджър Федерер се завърна на корта в официален мач след повече от месец, побеждавайки Диего Шварцман със 7-6(4) 6-4 във втория кръг в Шанхай. Маестрото не изигра най-убедителния си двубой, но все пак се справи с коравия аржентинец в два сета и записа първа победа в китайския Мастърс от 2014-а, когато вдигна титлата.

В четвъртия гейм Федерер стигна до първа точка за пробив, но след няколко дюса Шварцман удържа. Аржентинецът спечели разиграване с 23 удара, след което Маестрото сбърка от бекхенд – 2-2.

Роджър обаче не се отказа и малко по-късно имаше нов шанс за пробив след изящен бекхенд уинър при 40-40, но Шварцман отново го отрази. Още веднъж се справи той, но на третия брейкбол се огъна – 2-4.

Маестрото започна сковано защитата на пробива и набързо изостана с 0-40, след като печеливш ретур от форхенд профуча край него. Федерер обаче извика сервиса си на помощ и се добра до дюс. Последваха обаче нови две грешки от ракетата на швейцареца и рибрейкът бе факт.

19-кратният шампион в Шлема имаше два скрити сетбола в осмия гейм, но съперникът му ги отрази и без нови шансове за пробиви се стигна до тайбрек. В него Шварцман започна обнадеждаващо с 2-0, но последваха 5 поредни точки за Маестрото, който в крайна сметка се наложи със 7-4.

Ситуацията се усложни за аржентинеца, който бе пробит на нула на старта на втората част. Диего постоянно влизаше в полемики със съдията на стол Карлос Бернардес, което изобщо не му помагаше.

В четвъртия гейм Роджър спаси брейкбол с ас, след което затвори сервис гейма си за 3-1. В седмия той имаше скрит мачбол за 5-2, но Шварцман остана в мача. Все пак всичко приключи малко по-късно, след като в деветия гейм швейцарецът обърна от 0-30 и затвори срещата с 6-4 във втората част.

В третия кръг Федерер ще играе с Александър Долгополов, който спечели срещу Фелисиано Лопес със 7-6(4) 1-6 6-4 по-рано през състезателния ден.