Федерер с първа победа на трева за сезона след протоколен мач срещу „щастлив губещ“

Gerry Weber Open, първи кръг
Роджър Федерер – Юичи Сугита 6-3 6-1

Роджър Федерер започна успешно на турнира в Хале, където има 8 титли и печели 90% от мачовете си, налагайки се над Юичи Сугита с 6-3 6-1. Първоначално Йен-Хсун Лу трябваше да е съперник на 18-кратния шампион от Големия шлем, но 73-ият в света се отказа, а неговото място в основната схема зае „щастливият губещ“ японец.

Двамата тръгнаха с подавания на нула, но японецът бързо изостана от темпото на съперника и в четвъртия гейм трябваше да отразява три поредни точки за пробив. Федерер се възползва от втората и дръпна 3-1.

В следващата част при 30-0 швейцарецът изгради добра атака, при която прати опонента си в дълбока защита и материализира точката с драйв воле, а впоследствие затвърди, затваряйки гейм на нула – 4-1.

В деветия гейм швейцарецът сервираше за сета. Игра на втори сервис при 15-15, а после опитът му за форхенд по обратния диагонал се оказа неуспешен, защото закачи филето и излезе в аут. С ас Маестрото изравни, след което стигна до геймбол, на който вкара отличен начален удар – 6-3.

Бившият №1 притисна опонента си още в откриващия гейм след подновяването на играта и успя да го пробие, а после покачи на 2-0.

В третия гейм японецът изостана 0-40. Отрази първия брейкбол със стоп воле, а на втория Федерер дръпна спусъка от форхенд, но бе неточен. При продължително разиграване по диагонала на третата точка за пробив Сугита реши да търси печеливш удар по правата, но намери мрежата – 0-3.

Световният №5 затвърди с експресен сервис гейм, с което доиграването на двубоя стана напълно протоколно. Маестрото материализира трети пореден пробив за 5-0.

В шестия гейм обаче сякаш агуби концентрация и опонентът му стигна до брейкбол, на който пласира дълбок форхенд по диагонала и Роджър сбърка следващия удар. Още в следващата част обаче 18-кратният „мейджър“ довърши съперника – 6-1.

Във втори кръг Федерер играе с Миша Зверев.

В последните два мача за деня Лука Пуй отстрани Ян-Ленард Щруф 1-6 6-3 6-4, а Михаил Южни победи Иво Карлович 6-3 7-6(6)