Ферер се разправи с Лопес за седми път поред и ще играе с Бердих

Ролан Гарос, III кръг
Давид Ферер – Фелисиано Лопес 6-4 7-6(8) 6-1

Давид Ферер продължава мисията да спаси сезона си на Ролан Гарос и вече е осминафиналист след категорично 6-4 7-6(8) 6-1 над сънародника му Фелисиано Лопес. Световният №11 игра интелигентен и търпелив тенис, с който обезоръжи съперника и методично стигна до успеха.

В интервю преди мача си срещу Лопес, Ферер заяви, че вече не се чувства като бик на корта и му отнема доста по-дълго време да се възстановя между точките, както и след двубоите. Това може и да е вярно, но Давид все още има класата на Топ 10 тенисист в ударите си, а и се намираше в серия от 6 поредни победи срещу днешния си съперник.

Двамата испанци са на по 34 години и се познават повече от отлично, като през последните 11 сезона се бяха  сблъскали общо 15 пъти, а световният №11 водеше с 9-6. Давид не беше губил сет срещу Фелисиано от 2012-а насам и още преди часовникът да отброи два часа от началото на мача, вече водеше с 2-0 част и в двубоя им в Париж.

Ферер за първи път се закрепи в подаването на Лопес при 3-2 и материализира още първия си шанс за пробив, само че сънародникът му направи рибрейк на нула и изравни геймовете до 4-4. Давид взе трудно подаването си, а при 4-5 Фелисиано не издържа на напрежението и предаде сета с 4-6.

Лопес проби веднага след почивката, само че отново се пропука чисто психически в ключов момент и при 5-4 гейма загуби подаването си. Фелисиано видимо ставаше все по-нервен и изгуби и тайбрека с 6-8 точки. Ферер удари с пробив за 2-1 в третата част след изключително дълъг гейм с цели четири брейкбола, но в този момент Лопес получи прекъсването, от която отчаяно се нуждаеше, защото дъжд заля кортовете в Париж.

Два часа по-късно тенисистите се върнаха на корта и Ферер бързо приключи мисията си с четири поредни гейма до крайното 6-1. Испанецът очаква в следващия кръг Томаш Бердих, който постигна впечатляваща победа срещу опитния клей специалист Пабло Куевас с 4-6 6-3 6-2 7-5.

Уругваецът проби още в първия гейм на мача и така си осигури откриващия сет, но нататък Бердих не се пропука нито веднъж на начален удар. Чехът изравни сетовете с брейк за 3-1 след почивката, а удари и два пъти в третата част. При 5-5 гейма в четвъртата, Бердих позволи на Куевас да се върне от 15-40, само че се добра до трети брейкбол и този път сграбчи шанса си, след което наниза четири бързи точки на свой сервис за 7-5.