Фукович се бори храбро, но Чилич продължава защитата на титлата си в Базел, чака го мач с Дел Потро

Swiss Indoors Basel, четвъртфинали
Марин Чилич – Мартон Фукович 7-6(3) 5-7 7-6(4)

Марин Чилич продължава защитата на титата си на Swiss Indoors в Базел след победа на Мартон Фукович с 7-6(3) 5-7 7-6(4). Хърватинът продължава да е стабилен в изявите си и ще срещне Хуан Мартин Дел Потро на полуфиналите.

След като Чилич надви Борна Чорич в предишния кръг на надпреварата в двубой, в който видяхме само три пробива, първия сет срещу Фукович загатна, че и днес положението няма да е много по-различно.

Двамата сервираха добре и не предоставяха много шансове на противника си. Противно на очакванията, Фукович пръв излезе в добра позиция за пробив. При 3-3 той поведе с 0-30, но така и не успя да надгради над този резултат. Ситуацията се повтори при 5-5, след като Чилич допусна двойна грешка. Отново нищо не последва и първият сет щеше да бъде решен чрез тайбрек. Решаващият гейм също не изобилстваше от минипробиви, но миналогодишният шампион реализира един за 2-1, а когато получи сетпойнт повтори и взе сета с 7-6(3).

След като брейкпойнти в първата част липсваха изцяло, втората започна по коренно различен начин – с три пробива. От тази размяна печеливш излезе Чилич, който поведе с 3-1. Последваха два гейма, в които нищо не се промени, но след тях дойде моментът на Фукович. Унгарецът показа борбеност и съумя да се изравни.

Всичко клонеше към втори тайбрек, като Чилич трябваше да сервира, за да стигне до него. След 15-15 обаче той изпусна нещата от контрол и допусна две точки за пробив. Макар да се справи с първия, при втория Фукович изпълни добър минаващ удар от бекхенд и резултатът в сетовете стана 1-1.

Квалификантът започна по-добре решаващата част, като дори бе по-близо от именития си съперник до пробив, но след първите два гейма по-високата класа на Чилич си каза думата и той пое нещата в свои ръце. Два брейка за хърватина поставиха почти невъзможна задача пред Фукович, който вече изоставаше с 4-1.

Чест прави на унгарецът, че дори и при такъв дефицит не се сломи психически и продължи да се бори, достигайки до брейкпойнт в следващия гейм. Не си позволи да изпусне тази възможност и намали разликата на 4-2. Чилич бе близо до рибрейк, повеждайки с 0-30, но солидно сервиране му попречи да го постигне.

Фукович продължаваше да бъде непримирим и изненада всички, когато си издейства шанс да възвърне равенството в мача. Опитният му съперник обаче не допусна това да се случи и поведе с 5-3. Аутсайдерът в двубоя спечели своето подаване и трябваше да гони задължителен брейк, за да не отпадне. Достигна до 0-30 след сгрешено воле от Чилич, а след това и до 15-40. Непредизвикана грешка го лиши от успех първия път, но противника му отново сбърка при излизане на мрежата и равенството бе факт – 5-5.

Повече пробиви нямаше – сблъсъкът щеше да се реши в тайбрек. В него Чилич доминираше – 3 минибрейка го отведоха до 5-0. Мартон Фукович върна два, но след това храброто му представяне на турнира бе прекратено от страхотно воле от властващия шампион – 7-6(3) 5-7 7-6(4).