Габашвили отстрани петия поставен Симон и ще играе с Кирьос

Open 13 Provence, I кръг
Жил Симон – Теймураз Габашвили 6-3 3-6 6-7(7)

Жил Симон стана първият поставен, който отпадна от турнира в Марсилия. Петият в схемата и №15 в световната ранглиста изпусна сет аванс и три мачбола и допусна обрат срещу Теймураз Габашвили – 6-3 3-6 6-7(7). Мачът продължи два часа и половина, а французинът регистрира второ поражение от 6 мача срещу родения в Тбилиси и състезаващ се за Русия Габашвили.

Петият поставен поведе с брейк за 3-1, запази аванса си и в деветия гейм затвори сета, в който нито веднъж не му се наложи да спасява брейкбол.

Световният №15 запази устрема си и поведе с ранен пробив във втората част, но не можа да спечели собствения си сервис гейм и загуби аванса си. Французинът трябваше доста да се потруди, за да не допусне да изостане в четвъртия гейм, когато отрази три брейкбола. Световният №44 проби за 5-3, поведе с 40-0 и при третия сетбол прати мача в решителна трета част.

Симон поведе с пробив и 3-1, но отново не можа да задържи аванса си дълго, а седмият гейм се оказа изключително оспорван, като французинът се наложи да спасява нов брейкбол.

Габашвили започна да печели лесно геймовете си, а в 11-ия пропусна нови три брейкбола. Така се стигна до тайбрек, в който Симон изпусна общо три мачбола след 6-4 в своя полза, с което и крайната победа.

Така Габашвили ще играе във втория кръг с Ник Кирьос, който се завърна на корта за първи път след отпадането от Томаш Бердих в края на първата седмица на Откритото първенство на Австралия.

Австралиецът не срещна особени трудности с Вашек Поспишил за крайното 6-4 6-4 за 70 минути. Кирьос наниза само 6 аса срещу 12 за Поспишил, но отрази и двете възможности за пробив, които имаше съперникът му и материализира два от своите 4 брейкбола, за да стигне до победата.