Гаске пречупи Матьо в зрелищен финал и остана на трона в Монпелие

Open Sud de France, финал
Ришар Гаске – Пол-Анри Матьо 7-5 6-4

Ришар Гаске направи мечтано завръщане от контузията в гърба, която го извади от Australian Open, и защити титлата си от Open Sud de France след 7-5 6-4 над Пол-Анри Матьо в изцяло френския финал в Монпелие. Световният №10 показа интелигентна и прецизна игра в един мач, който с всяка следваща минута ни предлагаше по-класни отигравания и беше наистина атрактивен за гледане.

Двамата съперниници минаха през доста спадове в представянето си в първия сет, а зрителите видяха цели пет пробива. Матьо сервираше за спечелването му при 5-3, но в този момент Гаске изигра серия от много агресивни ретури и проби на нула. Оттук Ришар даде начало на обрата, който сякаш пречупи психически претендента за трофея. Матьо започна да бърка все повече, а Гаске се възползва, за да увеличи серията си на четири поредни гейма от 3-5 до 7-5.

Шампионът беше реализирал всеки един от трите си брейкбола в мача до момента, а не пропусна и четвъртия в началото на втората част. Статистиката показваше 22 непредизвикани грешки за Матьо срещу 11 на съперника му, но 34-годишният ветеран сякаш бавно започваше да се завръща в битката. Гаске пък на няколко пъти напомни на Матьо, че контролира развоя на този мач с прекрасни минаващи удари по късите диагонали.

Пол-Анри в момента е №93 в света, но показваше ударите на тенисист от топ 30, за да удържа подаванията си и да поддържа напрежението върху шампиона. Гаске обаче се представяше безупречно на свой сервис, а във втория сет запращаше страховити уинъри от бекхенд в полето на съперника. Световният №10 трябваше да спасява брейкбол при 4-3, но съвсем обекуражи съперника с две поредни успешни къси топки направи резултата 5-3. Гаске нямаше повече проблеми до края на мача и приключи спора с гейм на 30 за 7-5 6-4.