Гофен детронира шампиона в София и ще спори за титлата с Григор или Басилашвили

Sofia Open, 1/2-финал

Давид Гофен – Роберто Баутиста Агут 5-7 6-4 7-6(3)

Давид Гофен отстрани от основната схема миналогодишния шампион на Sofia Open Роберто Баутиста Агут след обрат 5-7 6-4 7-6(3). Така белгиецът за първи път победи световния №16 от общо 4 изиграни срещи помежду им на ниво АТП и стана първият финалист на тазгодишното издание на турнира в София.

Гофен заложи на изненадата в третия гейм от началото и излезе на мрежата след ретур за 15-15. После стигна и до брейкбол, на който игра на сигурно и грешката на съперника му дойде – 2-1.

В завързана следваща част двама редуваха пропуски, докато накрая Агут не прати втория поставен в глуха защита далеч зад основната линия, а после завърши със смач, за да си осигури брейкбол. Белгиецът неутрализира с отличен начален удар и въпреки че продължи да е неубедителен, после спаси нова точка за връщане на пробива преди да затвърди от четвърти опит – 3-1.

В шестия гейм световният №11 потърси агресивен форхенд по правата на свое подаване при 15-30, но не намери целта, а в следващото разиграване форхендът му отново го предаде, като този път пресили удара си – рибрейк.

Поставеният под №4 в основната схема продължи да има неприятности с изненадващите атаки на Гофен и честото му навлизане дълбоко в корта, но компенсираше със стабилна игра от основната линия.

Испанецът си осигури минимум тайбрек за 6-5, а после се добра до сетбол в следващата част при 40-30. Поставен под напрежение, Гофен пласира форхенд в аут и изостана – 5-7.

Почивката бе малко по-дълга от обичайното, защото Давид Гофен трябваше да отиде до съблекалните, но след като се върна, играта му продължи да не е на достатъчно високо ниво. Още в първия си сервис гейм белгийският тенисист трябваше да спасява три брейкбола, но в крайна сметка изравни за 1-1.

Повлиян вероятно и от пропуснатите шансове, Агут показа колебание в следващата част, а съперникът му се възползва и проби.

В следващите няколко гейма Гофен стабилизира играта си и при 5-4 сервираше за сета. Агут дръпна 15-0 с неспасяем ретур уинър, но после Гофен изравни, намирайки хубав ъгъл от форхенд и накрая се добра до сетбол при 40-30, на който неконтролиран ретур на испанеца прати мача в трети сет – 6-4.

Гофен показа за втори пореден път отлична ефективност на брейкболите и в началото на третата част проби от първи опит за 1-0. Със същото обаче му отговори испанецът, който в следващата част дръпна 40-30 и нямаше нужда от следващата покана.

6 поредни точки помогнаха на Баутиста Агут да вземе подаването си на нула за 2-1, а после да се добре до три брейкбола, като материализира втория за пълен обрат – 3-1. Отлично изградена атака на Гофен, завършила с воле уинър, в петия гейм при 30-30 обаче осигури точка за пробив на световния №11, а в следващото разиграване испанецът се пропука.

В инфарктен седми гейм световният №16 навакса два брейкбола пасив и стига до дюс, но накрая направи две непредизвикани грешки и бе пробит за трети път в частта. Сценарият обаче се повтори, както в предишни два, и след моментален рибрейк отново се стигна до равенство – 4-4.

Четвъртият поставен бе крачка по-близо до финала, след като взе подаването в единадесетия гейм, но съперникът му вкара развръзката в тайбрек. Давид Гофен дръпна 5-3, а на следващата точка Агут тръгна на скорост към мрежата, но се подхлъзна, а пасинг шота на белгиеца бе в целта. При 6-3 Гофен сервираше и си осигури финал.