Гофен се измъчи срещу световния №139, но ще играе 1/4-финал срещу Гаске

Давид Гофен се класира за 1/4-финалите на турнира в Токио, след като постигна труден обрат в оспорван мач срещу световния №139 Матю Ебдън 2-6 7-5 7-6(1). Победителят направи много подаръци на съперника си в първия сет, а във втория няколко точки разделиха двамата преди в решителната част Гофен да бъде по-убедителен в тайбрека.

Световният №11 започна слабо и имаше проблеми с острите подсечени бекхенди по правата на съперника. В допълнение, правеше непредизвикани грешки и бързо изостана 0-2, след което Ебдън затвърди за 3-0. Белгийският тенисист продължи с грешките и в четвъртия гейм изостана 30-40 в подаването си, а в следващото разиграване изкара лесен форхенд в аут – 0-4.

При 0-5 Давид сервираше за оставане, но трябваше да отразява сетбол. Направи го с прецизен сервис за 40-40, впоследствие откри сметката си. Веднага след това обаче предаде подаването си и сета – 1-6.

Гофен стабилизира играта си в началото на втория сет, като постигна брейк за 2-1 и затвърди. При 5-4 той сервираше за изравняване на сетовете, но форхендът му отново напомни, че днес рядко намира целта. Гофен изостана 0-40, а в следващото разиграване Ебдън остана пасивен и дочака грешка на съперника – 5-5.

Световният №139 подаваше, за да излезе напред в резултата, но заигра сковано и предпазливо и загуби следващите два гейма – 5-7.

Ебдън се опря на опонента си в началото на решителния сет, но с наближаването на заключителната част от мача пропуските му се увеличиха. Гофен проби за 3-2 и затвърди с цената на отразена топка за рибрейк.

В седмия гейм Ебдън изостана 15-40, а на точката за пробив направи двойна грешка, с което шансовете му за победа станаха нищожни – 2-5. Съперникът му обаче ги съживи, допускайки пробив за 3-5.

Световният №139 взе подаване си и отново си повярва, а в десетия гейм дръпна 15-40 от посрещане. В следващата точка Гофен рискува с излизане на мрежата, но бе разминат – 5-5. Стигна се до тайбрек, в който белгийският тенисист все пак се наложи – 7-6(1).

Следващият съперник на Гофен е Ришар Гаске, който нямаше проблеми с Йен-Ксун Лу 6-0 7-6(5).