Гофен се завърна с 3-сетова победа в Умаг след контузията

Plava Laguna Croatia Open Umag, втори кръг
Давид Гофен – Атила Балаж 6-4 6-7(7) 6-2

Давид Гофен изигра първия си мач след контузията в глезена на Ролан Гарос и постигна 3-сетова победа над Атила Балаж на турнира в Умаг с 6-4 6-7(7) 6-2. Срещата не премина безпроблемно за изявения фаворит, който можеше да регистрира и успех в последователни сетове.

Двамата откриха резултата с разменени пробиви, а Гофен отрази брейкбол в маратонски четвърти гейм. 174-ият в света също извади труден гейм, за да поведе 3-2, но когато отново застана зад основната линия, за да подава, се пречупи – 3-4. В следващите си два сервис гейма Давид отпусна само точка – 6-4.

14-ият в света бе по-колебливият в началото на втория сет и отрази брейкбол във втория гейм. В четвъртия попадна в деликатна ситуация при 30-30, но с ас на втори сервис се измъкна и изравни – 2-2. Веднага след това белгиецът стигна до брейкбол, след като поведе 40-30 след смач. Опонентът му обаче показа железни нерви и не трепна – 3-2.

Гофен бе опрян до стената в осмия гейм и се изправи пред скрит сетбол, но в следващото разиграване унгарецът потърси изненадата с дроп шот и заби удар в мрежата, а пред нов шанс не стигна – 4-4.

Балаж изпусна нови златни възможности, пропускайки два сетбола в десетия гейм, а после пропиля и нов с ретур в мрежата на втори сервис преди да остави опонентът му да изравни – 5-5. Стигна се до тайбрек, в който белгиецът пропусна 4 мачбола, а накрая опонентът му изравни сетовете – 6-7(7).

Решаващата част тръгна оспорвано, но в заключителните геймове от мача Гофен взе превес и с брейкове в шестия и осмия гейм стигна до крайния успех – 6-2.

Победителят ще срещне в следващия кръг Иван Додиг, който отстрани Марко Чекинато 3-6 7-6(6) 6-2. Иржи Весели преодоля Раду Албот 7-6(3) 6-2.