Григор не остави шансове на Куевас и е 1/4-финалист в Сидни

Apia International Sydney, II кръг
Григор Димитров – Пабло Куевас 7-6(2) 6-4

Григор Димитров изигра мач, в който не достигна качеството на играта си от Бризбън, но пък в нито един момент не изглеждаше притиснат на корта и потегли победно на Apia International Sydney със 7-6(2) 6-4 над Пабло Куевас. Аржентинецът спечели последната среща между двамата с 6-2 6-4 на турнира в Истанбул през миналия сезон, само че днес не изглеждаше близо дори до това да запише сет на сметката си.

И двамата не започнаха мача с тенис на особено високо ниво, като Куевас играеше почти изцяло без първи сервис, само че Димитров успя да спечели едва три точки в първите пет подавания на съперника. Григор за малко да се самопробие при 2-2, когато водеше с 40-15, но заби бекхенда си в мрежата, после направи двойна грешка, последвана от опит за форхенд уинър, който не намери корта.

Българинът все пак отрази брейкпойнта и нататък започна да печели надмощие в размените от основната линия, а в играта Куевас липсваше достатъчно силно оръжие и ветеранът беше по-пасивният от двамата тенисисти. При 5-5 Григор завърши гейма с красив бекхенд уинър, а в последното подаване на аржентинеца най-после стигна до равенство с изящна комбинация от слайс бекхенд и завършващ удар по правата от същата страна.

Димитров бързо наложи волята си в тайбрека и поведе със смазващото 6-0, а съперникът му успя да запише две точки преди българинът да затвори сета с мощен сервис. Григор усети шанса си за атака веднага след почивката и с прекрасен ретур стигна до първия си брейкпойнт в мача. Куевас го заличи, само че при общо третия шанс за Димитров в гейма се огъна от бекхенд и пробивън стана факт – 0-1.

При 1-2 Григор сбърка драйв воле и си позволи да изостане с 15-40, но с ефектна комбинация от форхенд и качествен сервис успя да запази преднината си и да поведе с 3-1. Българинът имаше шанс тотално да приключи с интригата в двубоя, само че пропиля три брейкбола при 4-2. Григор все пак печелше рутинно своите сервис геймове и спокойно затвори мача със 7-6(2) 6-4.

На четвъртфинал Димитров ще се срещне с Александър Долгополов.