Григор обърна Троицки в епичен балкански сблъсък и е на 1/4-финал

Григор Димитров неведнъж е демонстрирал характер и е осъществявал обрати, но още във втория си мач на сингъл за сезона водещата ни ракета премина през цялата палитра от емоции на корта, за да сломи Виктор Троицки, след като изоставаше със сет и пробив във втория. В крайна сметка Григор се класира за четвъртфиналите в Бризбън след 5-7 7-6(6) 6-2 над световния №22 и очаква да разбере името на следващия си съперник – нов мач с Роджър Федерер или супер изненада и спор за полуфинално място с Тобиас Камке.

Григор започна много силно мача и в първите си три сервис гейма даде само две точки на сръбския си опонент. Четвъртият гейм, в който сервираше Троицки, премина през няколко дюса, но българинът не успя да стигне до брейкбол. Сърбинът пръв имаше възможност за пробив, след като при 30-30 в седмия гейм матира Григор с минаващ удар от форхенд. Българинът обаче се измъкна с ас, а след това отрази още един брейкбол преди да удържи подаването си. Троицки спечели още един бърз гейм след почивката и напрежението отново бе върху Димитров, който привидно го свали бързо, осигурявайки си два геймбола при 40-15, но последваха две неточности – от бекхенд и форхенд, които да осигурят равенство на Троицки. Веднага след това обаче първата ни ракета си помогна с добро сервиране, за да се приближи на един гейм от победата в сета.

Бекхендът обаче изневери на Григор във важен момент и сърбинът стигна до скрит сетбол след грешка на нашия, а след още една – обърна резултата в своя полза. Димитров не успя да притисне съперника за рибрейк и първият сет отиде на сметката на Троицки.

Ситуацията се усложни на старта на втората част. Димитров рано-рано трябваше да спасява точка за пробив след грешка от бекхенд и се справи, но после форхендът му се пропука на два пъти и Троицки поведе със сет и пробив. Проблесна надежда, след като Григор стигна до първите си две точки за пробив в мача, но въпреки прекрасната му защита Троицки фиксира равенство 40-40. Димитров стигна до нов шанс, който сърбинът заличи с форхенд уинър, а след разиграването българинът претендираше, че един от ударите на съперника е бил в аут, а секунди по-късно сърбинът затвърди.

Заредиха се безпроблемни геймове за сервиращите, а след осмия най-накрая бойният вик се изтръгна от гърдите на първата ни ракета. Григор си осигури брейкбол с перфектно подготвен минаващ удар от бекхенд за 30-40, само че Троицки го отрази. Димитров получи и втори шанс, при който завърши една изтощителна размяна с форхенд уинър по правата и върна пробива изоставане – 4-4.

Настроението се завърне в играта на българина и с два безпроблемни гейма си осигури тайбрек. Григор първи се добра до минипробив и поведе с 4-1, а после взе още една точка при сервис на Троицки и при 5-1 дългият гейм изглеждаше предрешен. Но последва отпускане, което позволи на сърбина да се приближи до 5-4. При 6-5 и сетбол за нашия бе отсъдена една доста спорна топка в аут, но все пак малко по-късно тайбрекът приключи с непредизвикана грешка на сърбина и сетовете бяха изравнени.

Първият гейм на решителния сет премина през пет равенства, но сърбинът не отпусна брейкпойнт на Григор, след което българинът изравни безпроблемно. А в следващия гейм настъпи и развръзката. Григор стигна до брейкбол след зрелищна размяна, в която показа страхотна реакция край мрежата и направи прехвърлящ удар, Троицки го върна с удар между краката и разиграването продължи, но сърбинът скоро запрати бекхенд в мрежата. Григор за пореден път се ядоса на съдийско отсъждане, което позволи на Троицки да отрази брейкбол, но при третата си възможност най-после проби за 2-1, след което затвърди. Шестият гейм започна зле за българина – 0-30, а малко по-късно Троицки имаше точка за връщане на пробива. С ас със скорост 199 км/ч Димитров я отрази, след което взе гейма си.

Въпросът вече опираше и до физическо състояние, а българинът бе видимо по-свеж. С нов пробив за 5-2 Григор се доближи на един гейм от победата и я затвори след над 2 часа и 45 минути игра, в които вкара 59% от първите си сервиси, спечели 72% от точките си на тях и направи 4 двойна грешка – едната при мачбол.