Григор ознаменува с победа дебюта си в Лондон

Nitto ATP Finals, групова фаза
Григор Димитров – Доминик Тийм 6-3 5-7 7-5

Григор Димитров постигна идеалния дебют на финалите на АТР в Лондон, започвайки с победа 6-3 5-7 7-5 над Доминик Тийм в първия мач от група „Пийт Сампрас“. Световният №6 почти не срещна съпротива в първия сет, а във втория изпусна скрит мачбол преди да го предаде. В решителния обаче бе по-добър, въпреки че сам си усложни задачата в края, и напусна „О2 арена“ с успех.

Първата ни ракета откри сметката си, а във втория гейм навакса от 15-40 до дюс, натискайки втория сервис съперника. Тийм направи двойна грешка, но след ретур в аут се спаси, а в крайна сметка взе и подаването си – 1-1.

Първият сервис на Тийм никакъв го нямаше (33%) и при 15-30 в шестия гейм тенисистът направи двойна грешка. Световният №4 отрази първата опасност, но нов пропуск му коства частта – 2-4. Така българинът сервираше за затвърждаване, поведе 40-30, а на геймбола опонентът му изкара бекхенд в аут – 5-2.

Димитров играеше максимално опростено, което вършеше идеална работа, имайки предвид, че ракетата на Тийм произвеждаше предимно грешки. Григор подаваше за сета при 5-3, поведе 30-0 и с ас и ретур в аут взе частта – 6-3.

Доминик вдигна процента на вкаран първи сервис във втория сет (50%) и това веднага се отрази положително на играта му, като в първите си две подавания отпусна две точки – 2-1. Григор извади гейм от 0-30 за 2-2, но в следващия случай, когато вкарва топката в игра, отново бе поставен под напрежение, след като се стигна до дюс. Световният №6 не трепна и изравни – 3-3.

До 5-5 събитията бяха диктувани изцяло от подаващите, като единствено австриецът се отчете с точка при ретур. Тийм сервираше в единадесетия гейм и направи двойна грешка при 30-15, а после и непредизвикана от бекхенд, осигурявайки скрит мачбол на Григор. Световният №4 обаче се измъкна и стигна поне до тайбрек – 6-5. После Димитров изостана 0-40 и на първия сетбол се провали – 5-7.

thiem

Григор стигна до първите точки за пробив в решителния сет, повеждайки 40-15 в петия гейм. Съперникът му отрази първата опасност, а на втората българинът пласира ретур в мрежата на втори сервис за 40-40 преди Тийм с два аса да поведе 3-2.

Българинът обаче продължи да е настоятелен и в седмия гейм поведе 40-15, а на първия брейкбол заложи на тактиката „chip and charge“ и с воле уинър проби – 4-3. Димитров затвърди и установи контрол над срещата. Григор сервираше за победата при 5-4, но до точка за приключване така и не стигна – 5-5.

В единадесетия гейм австрийският тенисист тотално се срина, след като при 0-15 направи две поредни двойни грешки, а после допусна брейк. Така първата ни ракета отново сервираше за победата и взе поправителния 7-5.