Григор се противопостави на Федерер, но не намери сили да го победи в Бризбън

Brisbane International, четвъртфинал
Роджър Федерер – Григор Димитров 6-4 6-7(4) 6-4

Григор Димитров показа изключително класен тенис, но начинът, по който Роджър Федерер играеше днес просто изискваше нещо повече, за да бъде победен и швейцарецът се класира на полуфинал в Бризбън с 6-4 6-7(4) 6-4. Българинът се бори хладнокръвно и не само, че спечели първия си сет в четири му мача със 17-кратния шампион от Големия шлем, но и в края на двубоя отрази три поредни мачбола.

Мачът вървеше в светкавично темпо, като Федерер очаквано търсеше максимално бърза развръзка на точките на свой сервис и Григор успяваше да отговори със същото в своите подавания. Ретурът на българина не беше на нужното ниво в началните минути и той не успя да се добере до нито една точица в първите три подавания на противника.

При 1-2 гейма Димитров започна с двойна грешка и напрежението върху него се увеличи рязко, когато резултатът стана 30-30, но талантът ни остана стабилен в разиграванията от основната линия и след няколко форхенда от световна класа въздъхна с облекчение – 2-2.

Първият сервис на Григор не влизаше и в следващото му подаване, от което Федерер се възползва, за да увеличи още натиска. Прехвърлящият му удар кацна на линията за 15-30, а при 30-30 швейцарецът се изтегли дълбоко зад основната линия просто, за да върне в корта втория начален удар на Димитров, който пък допусна непредизвикана грешка от форхенд. Българинът обаче заличи първия брейкбол в мача със серия от мощни сервиси и отново изравни при 3-3.

Григор наистина противопоставяше страхотен тенис на 17-кратния шампион от Големия шлем, но Федерер играеше с плашеща лекота и стигна до 5-4 с едва две загубени точки на свой начален удар. В този момент Роджър натисна бекхенда на българина за 15-30, а после се изтегли на форхенд и пласира ретур уинър за 15-40.

Димитров демонстрира впечатляващо хладнокръвие с ас и още един брутален сервис за 40-40, но за следващия му начален удар Федерер беше приготвил SABR – ретурът, при който прави няколко крачки вътре в корта и атакува мрежата. Григор заби бекхенд пасинг шота си в мрежата и отново беше изправен пред сетпойнт. Талантът ни направи изключително смела и добре изпълнена къса, която обаче Федерер достигна и с малко помощ от мрежата приключи спора с 6-4.

При 1-1 във втория сет, Григор направи най-успешното си представяне на сервис на Федерер и с изящен ретур уинър от бекхенд стигна до 40-40, но швейцарецът не позволи да се стигне до пробив. При 2-3 Григор за пореден път отказа да се пропука в ключов момент и сътвори разиграването на турнира с две поредни волета в движение, които направиха безпомощен дори перфектно движещия се по корта Роджър.

В следващия гейм Димитров проведе наказателна акция от форхенд и стигна до първите си два брейкбола в мача, а швейцарецът материализира още първия с непредизвикана грешка – 4-3 да Григор. Това беше едва вторият пробив на сметката на таланта ни в мачовете му срещу Роджър от първия им двубой в Базел през 2013-а насам. Федерер отново пробва своя SABR, само че този път изгледа как прехвърлящият удар на българина каца на линията и с гейм на нула резултатът стана 5-3.

За съжаление, при 5-4 Григор се поддаде на напрежението и сбърка драйв воле за 15-30 при опразнен корт, а и първият му сервис изчезна, което помогна на Федерер да се върне в сета с рибрейк. Димитров издържа поправителния изпит при 5-6 и вкара сета в тайбрек с гейм на нула.

В него българинът се изстреля напред в резултата с 3-0 точки след грешка на Федерер и два прекрасни сервиса. Нов дълбок ретур на Григор изненада швейцареца и той изкара удара си в аут за 1-4. Маестрото атакува слаб втори сервис на българина и с излизане на мрежата върна единия минипробив за 2-5, но при 3-5 шокиращо допусна двойна грешка. Димитров пропусна една възможност, но реализира втората със стилен минаващ удар от бекхенд и спечели първия си сет срещу Федерер.

Швейцарецът рано-рано пробва да притесни Григор с нов SABR след почивката, само че получи класен отговор, а сервиращите загубиха само две точки до 2-2 гейма. В следващото си подаване обаче, Димитров сбърка два форхенда за 15-40 и Федерер реализира още първия си брейкбол. Роджър заигра много по-освободено след пробива и при 5-3 си осигури три поредни мачбола, но и този път Григор не се огъна под напрежението и спечели гейма си. Последва едноминута пауза, в която швейцарецът взе глътка въздух и затвори мача с гейм на нула за крайното 6-4 6-7(4) 6-4 след 2 часа и 8 минути зрелищна битка.

Григор загуби от Федерер и в миналогодишното издание на турнира, но едно стъпало по-нагоре, така че ще запази 28-ото си място в ранглистата. Следващата спирка за Димитров ще е турнирът в Сидни, който започва на 11 януари.