Григор се справи и с Агут и достигна шестия си 1/2-финал през сезона

China Open, 1/4-финал
Григор Димитров – Роберто Баутиста Агут 7-6(5) 4-6 6-2

Григор Димитров постигна трета поредна победа над класен съперник на турнира China Open след 7-6(5) 4-6 6-2 над Роберто Баутиста Агут. По този начин българинът се класира за шестия си полуфинал през сезона след Бризбън, Australian Open, София, Куинс и Синсинати. Като цяло Димитров изигра стабилен мач с изключение на малки колебания във втория сет и заслужено се поздрави с успеха над труден опонент като испанеца, №13 в световната ранглиста.

С майсторска къса за 30-40 Григор стигна до брейкбол още в първия гейм, но след това Агут извади късмет и след помощ от мрежата изравни. Последваха добри сервиси и испанецът удържа. В петия гейм Димитров притисна съперника за пробив и след прецизни ретури и грешки на испанеца стигна до 15-40. Българинът атакува бекхенда на Агут и от втория си шанс проби. За съжаление последва моментален рибрейк за 3-3, а в седмия гейм испанецът показа здрава психика, измъквайки подаването си от 15-40.

С ас Григор стигна до 40-0, а с още един силен сервис и ретур в аут резултатът стана 5-5. Оспорваната битка продължи с по още един разменен гейм и сетът логично приключи с тайбрек. Двамата си размениха по два минипробива, след което Агут изкара бекхенд по правата и при 5-4 Димитров имаше два сервиса, за да реши сета. Това обаче се случи с нов минипробив за 7-5 след зрелищно разиграване, в което нашият принуди испанеца да сбърка.

Втората част започна с няколко спокойни гейма за сервиращите, а в четвъртия с много агресивна игра Григор стигна до нов брейкбол, но прати в мрежата наглед рутинен за него форхенд. След няколка дюса Агут удържа – 2-2. В седмия гейм Григор допусна пробив. Той сбърка форхенд при опит да играе по обратния диагонал при 30-30, а на брейкбола направи двойна грешка. Последва нервен гейм с дълги разигравания и много битка, но Димитров не успя да стигне до точка за връщането на брейка и минути по-късно сетовете бяха изравнени.

След два часа игра българинът се оказа в трудна ситуация, изоставайки с 15-40 в третия гейм на решителната част, но отрази точките за пробив на испанеца с убедително сервиране. След няколко равенства Димитров удържа – 2-1. Успехът в трудния гейм подейства мотивиращо на нашия и точно обратното на испанеца, който предаде подаването си след серия от грешки. Сервисът не предаде Григор, който затвърди за 4-1 и направи важна крачка към победата. Всичко приключи с нов пробив в осмия гейм за крайното 6-2 след точно два часа и половина.