Кайл Едмънд спря победния марш на Григор в Мелбърн

Australian Open, 1/4-финал
Григор Димитров – Кайл Едмънд 4-6 6-3 3-6 4-6

Григор Димитров не успя за втора поредна година да играе във финалното каре на Australian Open, след като загуби 1/4-финалния си мач срещу Кайл Едмънд с 4-6 6-3 3-6 4-6. Втората ракета на Великобритания за първи път в кариерата си ще играе 1/2-финал на турнир от Шлема и записа първи успех над българина. Григор ще запази третото си място в световната ранглиста, освен ако Марин Чилич не стане шампион. Чилич и Надал ще определят следващия съперник на Едмънд.

Кайл Едмънд, който търсеше първата си победа над играч от Топ 10, започна агресивно и проби още в първия гейм, след което затвърди за 2-0. Григор спечели убедително следващите си две подавания, след което навакса пробива изоставане.

В шестия гейм българинът се възползва от колебания в играта на Едмънд, който направи двойна грешка при геймбол, а после му изневери и форхендът – 3-3. В 9-ия гейм британецът проби отново. С двойна грешка и неточност от форхенд на Григор 49-ият в света стигна до 15-40 и два скрити сетбола. Геймът приключи с ретур уинър в отговор на слабия втори сервис на Димитров. Г

ригор заигра максимално агресивно и започна да доминира от форхенд, повеждайки с 40-15. На първия брейкбол не успя да вкара ретур, а не получи шанс за нещо повече и на втория. С няколко агресивни форхенда по обратния диагонал и излизане на мрежата световният №3 стигна до трета възможност, но опонентът му отново не трепна, а накрая затвори сета.

Втората част започна по възможно най-добрия начин за Григор, който взе откриващото си подаване на нула и проби. Едмънд избърза с форхенд по правата при 30-30 и изкара топакта в аут. В следващото разиграване отново форхендът предаде Едмънд и така Григор проби без да му се налага да прави уинър в частта.

Затвърждаването се оказа трудна задача, но българинът показа самообладание и измъкна гейма си от 0-40. С дълбок ретур по правата при 30-30 в четвъртия гейм Димитров си осигури нов брейкбол, но британецът атакува на мрежата и се измъкна. Още два брейкбола имаше водещият ни тенисист, но не успя да пробие отново.

След час и 18 минути на корта Григор затвори трудно седмия гейм, в който направи три двойни грешки и спаси шанс за пробив – 5-2, а след още един разменен гейм сетовете бяха изравнени.

Григор започна да притиска съперника на ретур още от първите геймове на третия сет. Той пропусна брейкбол в уводното подаване на британеца, а второто му премина през дюсове. В четвъртия гейм и българинът се оказа в трудна ситуация, но намери сервиса си след 30-40 и удържа – 2-2.

След точно два часа игра Димитров направи неочакван подарък на Едмънд. Неубедително представяне на Григор доведе до изоставане с 15-40 и на втория брейкбол предаде гейма си с двойна грешка – негова 7-а от началото. Родната звезда опита всичко да се задържи в сета, но 49-ият в ранглистата го прати в историята след гейм на 30 за крайното 6-3 в своя полза.

Димитров не изглеждаше особено афектиран от изгубения трети сет и започна следващата част уверено, като до 2-1 бе отпуснал само точка на свой сервис.

Ситуацията на корта обаче за секунди се промени, когато в петия гейм шампионът от Лондон сбърка бекхенд при 30-30, а на брейкбола пресили форхенд – 2-3. Втората ракета на Великобритания сервираше за затвърждаване, но се провали.

В седмия гейм Димитров изостана 30-40, но намали силата на първия си сервис, за да е сигурен, че ще го вкара, а до рая не влезе в разиграване – 4-3. Тенденцията световният №3 да има проблеми, когато вкарва топката в игра, обаче се запази и Григор предаде подаването си за 4-5. После опонентът му сервираше за място на 1/2-финалите и си го заслужи.