Сагата Димитров – Долгополов ще се доиграе през нощта

Сагата Димитров - Долгополов ще се доиграе през нощта

Apia International Sydney, четвъртфинал
Григор Димитров – Александър Долгополов 4-6 6-3 4-2 (прекратен)

Мачът между Григор Димитров и Александър Долгополов се проточи над 6 часа след момента, в който двамата се появиха на корта за пръв път около 5:00 ч. наше време, преди организаторите да обявят, че развръзката му се отлага за утре.

Българинът преодоля изоставане от един сет и води с пробив в третия, а резултатът е 4-6 6-3 4-2. Срещата днес се игра при тежки условия – жега и вятър в началото, след което бе прекъсната след края на първия сет заради преваляване, а после още на два пъти тенисистите се опитваха да се върнат на корта, но безуспешно. Това наложи отлагането на всички четвъртфинали, а играта ще бъде подновена в 1:30 ч. след полунощ наше време в петък. Първо е двубоят Томич – Габашвили, след което е доиграването на Димитров и Долгополов.

Както и срещу Пабло Куевас в сряда, Григор отново не успя да покаже най-добрата си игра и допусна някои грешки и неточности в началото, но все пак намери ритъма си и демонстрира психика, за да обърне резултата срещу нестандартния украинец, но за жалост победата все още не е факт…

Още в уводния гейм на мача Димитров трябваше да отразява три брейкбола, след като допусна двойна грешка и по една от форхенд и бекхенд, но след над 9 минути битка – удържа. Долгополов отговори с двойна грешка за 30-40 във втория гейм, но Григор не успя да го размине от бекхенд по празния диагонал, след което украинецът се измъкна с добри сервиси.

Веднага след това обаче Долгополов стигна до нов брейкбол, след като Димитров изкара форхенд по правата и с излизане на мрежата го реализира. Първата ни ракета обаче осъществи моментален рибрейк, след като силно подсечена топка затрудни Долгополов и даде възможност на Григор, от която се възползва.

Заредиха се няколко удобни за сервиращите геймове, след което украинецът нанесе удара си в деветия. С нова грешка от форхенд за 30-40 Димитров подари на съперника скрит сетбол, след което с нова непредизвикана грешка Долгополов се приближи на един гейм от успеха в сета.

Григор се вдигна да върне пробива изоставане и това изглеждаше, че ще се случи, след като с форхенд уинър по правата направи 15-30, а с добър ретур си осигури две възможности за рибрейк. Силен сервис и рисков форхенд докараха резултата до дюс, но двойна грешка му даде нова топка за 5-5. Пак не успя, а имаше и още една – четвърта, но слайсът излезтя в аут, а след лошия ретур, който маркира края на сета, Григор гневно счупи ракетата си.

След края на първата част играта бе прекъсната за около час, а паузата се отрази добре на Григор, който се завърна на корта преобразен. Българинът значително подобри статистиките си и загуби общо само две точки на свой сервис – по една на първи и на втори.

Вторият сет продължи по-малко от половин час, а Димитров изравни резултата след 6-3. Пробив в осмия гейм за 5-3 в полза на българина направи разликата между двамата. Григор игра много агресивно в гейма на съперника и след като достигна до 15-40, реализира още първата си възможност, след което затвори безпроблемно частта.

На старта на решителния сет се наложи Григор да отразява точка за пробив, до която се добра Долгополов, въпреки че изоставаше с 0-40. На помощ дойде сервисът, а после българинът спечели зрелищно разиграване, което му даде нов геймбол и този път успя.

Григор смени тепмпото при 30-30 в третия гейм, за да стигне на свой ред до брейкбол, но украинецът се пребори с форхенд уинър. Но това съвсем не бе всичко в този гейм, който продължи над 11 минути, в които Димитров блесна със страхотни решения и прекрасен пасинг шот, но Долгополов отказваше да се предаде. След шест неуспешни щурма, накрая мрежата помогна брейкът да стане факт.

Българинът затвърди за 3-1, а минути по-късно мачът отново бе прекъснат заради преваляване при 4-2.