Григор открива сезона на трева срещу най-тежкия си съперник от Sofia Open

Mercedes Cup, първи кръг
Йежи Янович – Андрей Кузнецов 6-4 3-6 6-3

Ясен стана първият съперник на Григор Димитров на турнира в Щутгарт. Това е Йежи Янович, който в I кръг от Mercedes Cup се наложи в три сета над Андрей Кузнецов 6-4 3-6 6-3.

Българинът е поставен под №2 в основната схема и като такъв стартира участието си директно от II кръг. Григор вече игра този сезон срещу Янович, който бе и най-трудният му съперник по пътя към титлата в Sofia Open.  В общия баланс Димитров води с 2-1 победи, като освен в София, победи този опонент и през 2015-а в Рим. Очаква се откриващият мач на първата ни ракета в надпреварата да е в сряда или четвъртък.

Кузнецов и Янович нямаха сериозни проблеми с това да взимат подаванията си в началото на срещата, дори и да не го правеха с изразителен резултат. Първите възможности за пробив се откриха пред поляка, който в седмия гейм поведе 40-15, а впоследствие материализира втория брейкбол – 4-3.

Янович затвърди, налагайки контрол върху сета, а в десетия гейм не се подаде на напрежението, след като Кузнецов докара частта до дюс, и затвори подаването си – 6-4.

155-ият в света имаше възможност на старта на втория сет да си осигури комфортен аванс и психологическо предимство, но пропусна топка за ранен пробив.

Първите колебания за Яновичв в срещата настъпиха в четвъртия гейм, в който той отрази три точки за пробив, но се пропука на четвъртата, като 79-ият в ранглистата затвърди за 4-1.

Йежи се задържа в частта и запази надеждите си, след като спаси точка за двоен брейк преди за намали пасива си на 2-4, но моментният импулс бе на страната на Кузнецов, който не показа слабост до края – 6-3.

Янович удържа подаването си в третия гейм от решаващия сет, след като му се наложи да заличава изоставане от 30-40, а веднага след това нанесе решаващия си удар, пробивайки на 15.

Със сервис гейм на нула за 4-1 полският тенисист държеше победата изцяло в собствените си ръце и не я изпусна.

В останалите по-ранни двубои от програмата за вторник Николоз Басилашвили загуби от Петер Гойовчик 6-2 3-6 1-6, а Беноа Пер отстрани Виктор Троицки 6-4 6-4.