Хачанов спаси два мачбола и надигра Гулбис в Бостад

SkiStar Swedish Open, втори кръг
Карен Хачанов – Ернест Гулбис 4-6 7-6(5) 6-3

Карен Хачанов се класира за 1/4-финалите на турнира в Бостад, след като победи Ернест Гулбис с 4-6 7-6(5) 6-3 в мач от втори кръг на турнира. Победителят отрази два мачбола по пътя си, а след като вкара срещата в решителен сет, не изпусна инициативата.

33-ият в ранглистата можеше да си осигури ранен комфорт, но не се възползва от още търсещия ритъма си опонент и пропусна брейкбол в откриващия гейм. Далеч по-ефективен се оказа Гулбис, който в десетия гейм материализира решаващ пробив за 6-4.

Хачанов притисна опонента си от самото начало на втория сет, като в първия гейм пропусна два брейкбола. В следващите няколко части подаващи нямаха проблеми, а и двамата бяха запазили козовете си за фианала.

348-ият в света се изправи пред нов брейкбол в деветия гейм. Отрази го с ас на втори сервис и после затвори частта за 5-4. В следващия гейм Гулбис стигна до мачбол, но изкара ретур в аут. После поведе 6-5 и отново стигна до топка за приключване на мача от посрещане, но пресили ретур на втори сервис, с което изтърва и последния шанс за пробив в частта – 6-6.

В тайбрека двамата тръгнаха са разменени минибрейкове за 1-1 Гулбис реализира нов за 4-3, но в деветата точка лесно върна съперника си в играта с нескопосана къса – 4-5. Хачанов дръпна 6-5, а накрая изравни – 7-6(5).

Третият сет започна изцяло под доминацията на руснака, който проби за 3-1, след като бе изпуснал два брейкбола още във втрия гейм. Хачанов спаси две топки за рибрейк в седмия гейм, а в деветия си осигури победата – 6-3.