Хуан Мартин дел Потро спечели битката в късите разигравания

Хуан Мартин дел Потро спечели битката в късите разигравания

Често пренебрегваме късите точки, но всъщност те оказват най-голямо влияние на крайния резултат. Хуан Мартин дел Потро победи Роджър Федерер с 6-4 6-7(8) 7-6(2) в Индиън Уелс, печелейки по този начин първи трофей на ниво Мастърс. Оказа се, че основното предимство на аржентинеца се крие именно в тези кратки разигравания.

Привържениците на спорта, които са наблюдавали този вълнуващ мач, със сигурност са се наслаждавали на дългите, изтощителни размени на удари от двама великолепни състезатели. Но статистиката показва, че само 7% (16 точки) от разиграванията в този двубой, продължил два часа и 42 минути, са надминали котата от 10 удара. При това Дел Потро губи битката в тях.

Продължителност на разиграванията – Спечелени точки

0-4 удара (65% от всички точки)
Дел Потро = 80 спечелени
Федерер = 67 спечелени

5-9 удара (28% от всички точки)
Дел Потро = 34 спечелени
Федерер = 28 спечелени

10+ удара (7% процента от всички точки)
Дел Потро = 6 спечелени
Федерер = 10 спечелени

Само 10% от спечелените точки от Дел Потро в шестте мача, които той изигра в Индиън Уелс, са дошли от разигравания, надхвърлящи 10 удара. Не обръщаме голямо внимание на случаите (90%), в които топката е срещнала най-много пет пъти ракетата на аржентинеца.

Дел Потро – Статистика от шестте изиграни мача
0-4 удара = 539 точки (59%)
5-9 удара  282 точки (31%)
10+ удара = 89 точки (10%)

Балансът на Кулата от Тандил (спечелени точки/загубени точки) за цялата надпревара е най-добър именно в графата при най-късите разигравания с от 0 до 4 удара:

Дел Потро – Баланс в точките от шестте мача
0-4 удара = 292 спечелени / 247 загубени = +45
5-9 удара = 152 спечелени / 130 загубени = +22
10+ удара = 51 спечелени / 38 загубени = +13

Заключителните моменти на мача и обратът след 5-4 40-15:

Изглеждаше сякаш мачът е приключил при аванс от 5-4 и 40-15 на сервис на Федерер в третия сет. Очакванията на мнозина бяха, че последната точка предстои, но станахме свидетели на още 26 такива. Дел Потро спечели 65% от тях (17/26).

От 5-4 и 40-15 нататък Федерер вкара едва 31% (5/16) от първите си сервиси и записа две двойни грешки в тайбрека. Освен това в този ключов десети гейм на третия сет швейцарецът на два пъти прибягна до къси топки от бекхенд, което намекна за прибързаност – нещо необичайно за Маестрото.

Форхендът на световния номер 1 също го предаде в тези заключителни моменти. Той направи шест грешки от тази страна, включително една от ретур, като в същото време записа един единствен уинър. Докато Федерер изпитваше сериозни затруднения да намери корта, пречупвайки се под тежестта на залога, противникът му се извиси до ново ниво. Дел Потро записа три уинъра от форхенд и три от бекхенд (включително един от ретур), междувременно допускайки общо само шест грешки срещу деветте на миналогодишния шампион.

Победата често не идва от превес във всеки аспект от играта. Концентрирайте се върху късите разигравания, понеже много по-малкият брой дълги в повечето случаи се оказва незначителен и не е от голямо значение при оформянето на крайния резултат.

TennisKafe.com по ATP


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH