И Джокович преклони глава пред Краля на клея в Мадрид

Mutua Madrid Open, полуфинал
Рафаел Надал – Новак Джокович 6-2 6-4

Рафаел Надал продължи безмилостната си доминация на червени кортове и детронира Новад Джокович с категоричното 6-2 6-4 на полуфинала на Madrid Mutua Open. По този начин Краля на клея не само наниза 14-а поредна победа, но и прекъсна серията от 7 поражения срещу сърбина в мач №50 от великото им съперничество.

Джокович откри мача с три непредизвикани грешки на свой сервис, а Надал добави към тях ретур уинър, с който подпечата ранния пробив. Испанецът срещна леки затруднения на свой сервис, но си пролича, че играе с огромна увереност и скоро поведе с 2-0. Ноле може и да се намираше в серия от 7 поредни победи срещу този съперник, но в тези начални минути на днешния двубой дори не се приближаваше до нивото, което можеше да му позволи да продължи тази серия.

Поредната порция от грешки на сърбина осигури нови два брейкбола за Надал, който реализира още първия с безмилостен печеливш удар от форхенд. Рафа достигна пределно ниво на концентрация изключително бързо и се откъсна напред с 4-0 гейма, докато съперникът му сякаш все още не бе успял напълно да навлезе в мача. Джокович направи резултата по-почетен, но все пак предаде първия сет с 2-6, а статистиката сочеше, че е допуснал над 20 непредизвикани грешки.

Същевременно, това бе и първият сет, който Матадора успяваше да спечели срещу Ноле от 2014-а насам, когато той взе и последната си победа в съперничеството им с 3-6 7-5 6-2 6-4 на Ролан Гарос.

Днес Надал варираше доста повече с ударите си и не залагаше толкова упорито само на топспина както при последната среща между двамата в Рим през миналия сезон. Тактиката на Рафа продължаваше да работи прекрасно и той проби веднага след почивката, след което затвърди за 2-0. Дългоочакваното повишаваше на качеството на играта на Джокович се случи през следващите минути и с два убийствени бекхенда по късия диагонал сърбинът направи резултата 2-2.

Краля на клея обаче не позволи тази демонстрация на класа от съперника да наруши концентрацията му и с мощен минаващ удар от дъното на корта стигна до шанс за моментален рибрейк. Джокович отново пробва да се измъкне с бекхенд по късия диагонал, само че този път Надал бе на точното място и отвърна с форхенд по диагонала, на който Ноле нямаше отговор. Рафа този път не остави никакви шансове на световния №2 на свой начален удар и експресно затвърди за 4-2.

Матадора играеше с огромна стръв за всяка една топка и лесните точки за Джокович в целия мач можеха да се преброят на пръстите на едната ръка. А към този момент от сезона, Ноле просто не бе на нужното ниво, за да се справи с толкова сериозно предизвикателство. Победата на Рафа изглеждаше като въпрос на време, но двамата гиганти в играта ни бяха подготвили още една порция невероятни разигравания.

Надал поведе с 40-15 при 5-4, само че за миг се разконцентрира и Джокович обърна до брейкбол, при който можеше да играе и срещу втория сервис на съперника. Ноле се нагласи добре към топката и изстреля бомбен ретур по късия диагонал, но Рафа се разстегна максимално, за да достигне топката и след още няколко мощни удара от основната линия изведнъж смени тотално ритъма с перфектна къса топка. Този риск се оправда, защото Джокович закъсня с реакцията си, а в следващите две точки Надал доминираше и затвори мача с 6-2 6-4.

Съперникът на Надал в неделния финал ще бъде излъчен в двубоя между Доминик Тийм и Пабло Куевас, който започва от 22,30 ч. наше време.