Как изплезеният език на Борис Бекер помогна на Андре Агаси да победи германеца

Как изплезеният език на Борис Бекер помогна на Андре Агаси да победи германеца

Понякога победата се дължи на най-дребните и странни детайли. В продължение на три години Андре Агаси така и не можеше да открие липсващото парче от пъзела, за да се справи с Борис Бекер.

Между 1988-а и 1989-а двамата се срещат в три случая, а германецът записва категоричен хеттрик от победи. Дори и серията да не е най-дългата, в която някой не може да победи големия си съперник, тя тормози Агаси, който е обсебен от това да счупи каръка.

И тогава идва големият пробив:

В Индиън Уелс през 1990-а Агаси вкарва в употреба нова теория. Нещо много дребно, което обаче открива след безкрайни часове, в които изследва играта на Бекер. Американецът започва да гледа езика на опонента си.

Точно така – езикът на Борис Бекер.

„Бекер ме победи в първите три пъти, когато играхме, защото имаше тип сервис, какъвто играта не бе виждала досега. Гледах запис след запис и осъзнах, че той има странен тик с езика си. Не се шегувам“, споделя Агаси.

Той обяснява, че точно преди германецът да хвърли топката, за да изпълни начален удар, се изплезва. Ако езикът му е наляво, Борис сервира по диагонала, а ако не е – по правата.

Откритието тотално променя съотношението победи-загуби на Агаси в преките двубои  и в следващите 11 срещи, които следват, германецът записва само една победа (на полуфинала на Уимбълдън  през 1995 г.) преди да сложи край на кариерата си през 1999-а с рекорд в преките двубои 4 победи и 11 загуби срещу американеца.

По време на този период Агаси казва, че най-важна е била преценката. Той трябвало да дава на големия си съперник да спечели някоя точка с гръмотевичния си сервис, за да си гарантира, че „езикът му ще се подаде“.

„Най-трудното нещо не беше да играя ретур, а да не се издам, че знам това. Така че трябваше да устоя на изкушението, че чета сервиса му в по-голямата част от мача и да избирам момента, в който да използвам тази информация“, коментира Агаси.

„Нямах проблем да пробия подаването му, имах проблем с това да скрия, че мога. Не исках да държи езика в устата си.“

Ако съперничеството им бе продължило по-дълго, няма съмнение, че щеше да се сравнява с това на Иван Лендъл и Джон Макенроу, Щефи Граф и Моника Селеш, Федерер и Надал или Агаси и Сампрас.

Бекер се пенсионира 7 години преди Агаси  и тайната е разкрита:

„Казах му, след като сложи край на кариерата си. Пиехме по едно на Октоберфест и му казах, той падна от стола.“

„Прибирах се у дома и казвах на жена си, че сякаш ми четеш ума, а ти се чел езика ми“, с изумление възкликва Бекер.

TennisKafe.com по Herald Sun


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH