Кирьос спечели надстрелването с Карлович след трисетов спор

Miami Open, III кръг
Ник Кирьос – Иво Карлович 6-4 6-7(4) 7-6(2)

Ник Кирьос записа трета победа от също толкова ATP мачове срещу Иво Карлович, преодолявайки хърватина с 6-4 6-7(4) 7-6(2) в третия кръг в Маями. Както се очакваше, двубоят бе надстрелване между двамата от сервис, но 16 години по-младият австралиец демонстрира, че заслужава повече победата.

В първата част посрещащите рядко взимаха повече от точка, но Кирьос дочака момента си в деветия гейм, в който успя да пробие, след което затвори на свой сервис.

Във втория сет нямаше възможности за пробиви до 3-3, след което зрителите видяха интригуващ гейм. Карлович сбърка воле за 0-30, а после с още едно неуспешно излизане на мрежата стана 0-40. С ретур в мрежата и ас Доктора спаси първите два брейкбола, след което атакува и волето му кацна на линията за 40-40. С две бомби от начален удар хърватинът удържа.

С много силно представяне на ретур Кирьос се добра до 15-40 и два скрити мачбола в деветия гейм, но сервисът отново не предаде Доктора. С експресен гейм Ник възстанови равенството 5-5 и се очакваше да се види дали отново ще създаде проблеми на Карлович на ретур, както при предишните две подавания на хърватина.

Кирьос размина гиганта от бекхенд за 15-30, след което се добра до нови два скрити сетбола. И историята се повтори – бомби от сервис за дюс, а след още няколко равенства Карлович удържа гейма, продължил почти 9 минути.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Карлович проби пръв за 4-2 след двойна грешка на съперника. Секунди по-късно Кирьос изкара форхенд при 4-6 и частите бяха изравнени.

В третия гейм на решителния сет Карлович стигна до първия си шанс за пробив в мача, но австралиецът го заличи с форхенд уинър за 40-40 и взе подаването си. Заредиха се геймове без брейкболи, а съперниците се оттеглиха за кратка почивка при 5-4 за Кирьос, който се бе приближил на гейм до осминафиналите. Карлович обаче не се предаваше и срещата се реши след нов тайбрек.

Този път обаче ролите се размениха. Карлович направи двойна грешка още в първия си сервис, а Ник съумя да затвърди минибрейка – 4-1. С още един минипробив за 5-1 след ретур уинър австралиецът направи почти невъзможна мисията на ветерана и при 5-2 имаше два начални удара за затваряне на двубоя. Форхенд уинър и успешно излизане на мрежата подпечатаха успеха на поставения под №12 в схемата, който очаква Шварцман или Гофен.